SVE ŠTO TREBATE ZNATI

Vječno pitanje na koje postoji jednostavan odgovor: Gdje je u avionu najbolje sjesti?

Avionska sjedala
Foto: Daniel Kasap/Pixsell
1/2
21.09.2016.
u 09:29

Bivša zaposlenica aviokompanije otkrila je sve tajne ugodnog putovanja...

Najčešće pitanje koje stjuardese dobivaju nije vezano uz sigurnost u zrakoplovu, strah od letenja ili hranu, već za udobnost sjedala. Jesu li neka sjedala bolja od drugih? I još važnije za putnike – kako mogu ugrabiti ta bolja sjedala? Jer neki će putnici za bolje mjesto sjedenja napraviti baš sve, a najčešće ponuditi mito zaposlenicima.

Sve male tajne aviokompanija za BBC otkriva bivša zaposlenica Beth Blair i odgovora na vječno pitanje: gdje sjesti dok putujemo avionom?

Koje je najudobnije sjedalo? Naravno, sve ovisi o razredu kojim putujete. Ekonomska klasa nudi znatno manje mjesta za noge i prtljagu nego prvi razred. Osim toga, važno je napomenuti kako su sjedala na samim krajevima – početak i začelje – drugačije postavljena, osobito ona na kraju jer su ondje i prozori drukčiji, pa se sjedala ne mogu pomicati. Također, sjediti blizu kuhinje gdje je glasno, može biti frustrirajuće ako tražite mir.

Kako mogu odabrati sjedala koja imaju mjesto za dodatnu prtljagu? Iako ćete u zadnjem dijelu aviona možda svjedočiti jačim turbulencijama, to je mjesto koje je najčešće manje natrpano, i idealno ako želite osigurati dodatno mjesto za prtljagu. Imajte to na umu sljedeći put kada naručujete karte internetom.

Jesu li neka sjedala sigurnija od ostalih? Postoje određena istraživanja kako su sjedala u središnjem i zadnjem dijelu aviona najsigurnija, no realno gledano to ne može biti garancija. Kada se dogodi avionska nesreća, ne postoji mjesto koje je sigurno. Srećom su one veoma rijetke.

Kako mogu osigurati prazno sjedalo pokraj mene? Ljudi imaju potrebu biti što više naprijed, pa ne iznenađuje činjenica kako je prednji dio uvijek popunjen. Središnji i zadnji dio nisu toliko popularni pa su veće šanse da bude prazno mjesto odmah pokraj vašeg.

Može li se izbjeći pritisak u ušima tijekom leta? Ne postoji mjesto u avionu koje vam može olakšati pritisak u ušima. Što se njega tiče, baš na svakoj poziciji u avionu osjetit ćete ga jednako.

Može li se na nekim sjedištima turbulencija manje osjetiti? Može. Osobito u većim avionima. Sjediti blizu krila je lakše nego sjesti blizu nosa i repa aviona.

Kako mogu postići da me što prije posluže hranom i pićem? Većina posluge najprije počinje posluživati na prednjem dijelu, no sve ovisi o dogovoru i načinu posluživanja koje varira u raznim kompanijama. Zato se sve više njih odlučuje na posluživanje kojem prethodi ranije naručivanje. Tako možete biti sigurni da ćete dobiti vegetarijanski obrok, bezglutenski, košer, halal...

Koje je najtiše mjesto u avionu? Činjenica je da tiho mjesto u avionu ne postoji. I prije nego što vam na um padnu djeca koja vrište ili nezaustavljivi brbljavci, tu je ambijentalni zvuk koji se može penjati do 105 decibela. Ipak, putnici se najviše žale na ona mjesta pokraj kuhinje jer ih ometa dogovaranje i razgovori posade.

Jesu li neka mjesta jeftinija od ostalih? Većina aviokompanija, osobito nakon uvođenja naručivanja karata internetom, uvela je pogodnosti koje zapravo podižu cijenu. Ako želite imati dobro, udobno sjedalo, morat ćete platiti višu cijenu. 

Kako mogu zamijeniti sjedalo u zadnji čas? Ako ste kartu naručivali preko interneta, jednostavno se opet uključite u sustav i pogledajte jesu li ostala koja mjesta slobodna. Možete i nazvati aviokompaniju i pitati što se može napraviti. 

Savjet: Zadržite pozitivan stav i osmijeh na licu. Iako čokolada i slatkiši ne mogu garantirati ispunjenje vaših želja, nije na odmet ponijeti ih. Nikada ne znate kada će bitka za naslonjač za ruku postati jako gadna!

>> Pothvat da se smrzneš - Prohodao punih 413 metara po užetu preko kanjona Tijesno u BiH i srušio rekord

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije