Što će se dogoditi ako dođe do ekološkog incidenta ili poplave, je li pripremljena evakuacija u slučaju potresa, što će biti s mogućim oscilacijama usljed visokog ili niskog vodostaja, zamrzavanja rijeke i ispusta vode u Savu... To su samo neka od pitanja kojima su na današnjem javnom izlaganju o studiji utjecaja na okoliš buduće Čermakove plinske termoelektrane u Gornjoj Vrbi i Klakaru zabrinuti građani izrešetali predstavnike izrađivača, nositelja zahvata i investitora.
Riječ je o 450 milijuna eura vrijednoj investiciji tvrtke Crodux energetika, kojom bi ove općine zajedno s gradom Slavonskim Brodom trebale dobiti najjači takav pogon u državi. - Plinovod je opremljen blokadnim ventilima. Dakle, u slučaju bilo kakvog poremećaja u tlaku ili strujanju, automatski se aktivira sustav koji zatvara protoke u cjevovodima – rekao je Nenad Balažin, voditelj izrade studije utjecaja na okoliš.
Na pitanje što će se dogoditi u slučaju puknuća cijevi, Balažin je odgovorio kako statistika pokazuje da se u većini takvih slučajeva plin diže u više slojeve atmosfere i disperzira. Dodao je da mogućnost zapaljenja postoji, ali ona je vrlo mala i, ako do nje dođe, radi se o količini plina koja ne bi nanijela teže posljedice. - Ukoliko redoviti godišnji remont postrojenja nastupi u sezoni grijanja, u rad se pušta pomoćna plinska kotlovnica koja može raditi na prirodni plin i plinsko ulje – odgovorio je Balažin na pitanje zašto se kao energent spominje isključivo plin i je li se odustalo od alternativnih ekstralakih lož ulja.
Predstavnica investitora Goranka Radović kazala je da je Lučka uprava provela postupak procjene utjecaja za izgradnju luke. - Mi s našim zahvatom poštujemo svu dokumentaciju Lučke uprave koja je izrađena za ishođenje građevinske dozvole za Luku Brod – kazala je Radović. Lokacijsku dozvolu za gradnju u Crodux energetici planiraju ishoditi do kraja ove, a izgradnja bi trebala započeti sredinom iduće godine.
>>Čermak pokraj Slavonskog Broda gradi najefikasniju termoelektranu