Pred sve učestalijim krađama šljunka i pijeska, malverzacijama u upravljanju vodnim gospodarstvom, devastacijom obale, odbacivanju smeća, krivolovu, nerijetko i dinamitom, od početka ove godine bori se šest hrvatskih čuvara rijeka – koji čine jedinstven domaći projekt kojega će prema najavama, s toplom dobrodošlicom preuzeti Europska unija i prije no što postanemo punopravna članica.
Nadzor 470 km tekućica
Čuvari rijeka su iznimno hrabra, ali i iznimno malobrojna ekopostrojba od šest zaljubljenika u očuvan čovjekov okoliš iz različtih udruga i gradova, a koji će noseći uočljive odore zaštitinika tekućica svakodnevno u čamcima nadzirati 470 kilometara toka Mure, Drave i Dunava kroz našu zemlju na međusobno podijeljenim dionicama kod Čakovca, Varaždina, Virovitice i Osijeka.
Svaka ekipa na terenu ima svoj čamac, “naoružani” smo dalekozorima, fotoaparatima i gps uređajima. Svakodnevno ćemo nadzirati svoje dionice te sve nepravilnosti prijavljivati nadležnim službama u Hrvatskoj, ali i u Europskoj Uniji, približio je rad Čuvara rijeka Tibor Mikuška, koji će biti nadležan za nadzor dionice na rijeci Dravi od Donjeg Miholjca pa do njezinog ulijevanja u Dunav kod Aljmaša u Osječko baranjskoj županiji.
Prijetnje na terenu
Ovaj ekološki projekt inicirala je Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF (World Wildlife Found) s vrlo ambicioznim ciljem.
Prvi puta u Hrvatskoj grupa ljudi koja se brine o rijekama udružila kako bi obilazila redovito teren i na vrijeme uočila moguće prijetnje na njemu, pa ako je potrebno i djelovala protiv njih, pojasnila je Olga Jovanović, asistentica za projekte voda pri WWF-ovom programu u Hrvatskoj.
Osim što će budnim okom motriti na sve nepravilnosti na hrvatskom terenu, a koje su doista brojne, Čuvari rijeka pazit će i na obale u Sloveniji, Mađarskoj te Srbiji, o čemu će također izvijestiti nadležne službe tamošnjih država. Dodatna motivacija svakako leži I u činjenici da je ovaj projekt nominian pri UNESCO-u, a dijelit će ga pet zemalja regije (Austrija, Slovenije, Hrvatska, Srbija i Mađarska) kako bi očuvali prekogranični rezervat biosfere Mure, Drave i Dunava.
Prikupljanje podataka
Posla imamo jako puno, a nas je malo, no ne sumnjamo da ćemo doprinijeti uspjehu projekta, smatra Mikuška, koji se višegodišnjim djelovanjem na zaštiti tekućica doista nagledao brojnih nepravilnosti u upravljanju vodnim gospodarstvom.
Naše djelovanje bit će usmjereno i na uzimanje podataka o biološkoj raznolikosti, ali i ostalih informacija za znanstvena istraživanja, pojasnio je jedan od šest hrabrih čuvara rijeka. Svi prikupljeni podaci kako o lošim pojavama, tako i onim dobrim bit će objedinjeni kako bi se dodatno pomoglo zaštiti tokove rijeka Mure, Drave i Dunav kroz našu zemlju.
Čuvari rijeka su predstavnici nevladinih organizacija Zeleni Osijekm Zeus, Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode, Franjo Košćec, Prirodoslovno društvo Drava i Baobab.
Naravno kad drzava ne ulaze u proizvodnju da bi zaposljavali,moraju negdje zaposliti pa je tako najlakse zaposliti na drzavne jasle,i tako dokazati svoju nesposobnost.