Raketari

“Krivi” su za vedro nebo triju županija

raketari (1)
Foto: Marija Lovrenc/VLM
1/3
06.07.2011.
u 19:57

Spriječiti tuču raketama nije moguće već samo utjecati na veličinu leda i time pokušati smanjiti štetu

Stojim i gledam taj crni oblak kako dolazi iz Mađarske. Stvorio se gotovo niotkud. Taman je, gust, bit će svega. Kao da već vidim uništen susjedov kukuruz i voćku. Odavde ne smijem ispaljivati rakete. Granica je blizu. Bespomoćan sam. Da oblak dolazi iz smjera Zagreba, prije par sati već bi počela moja borba s njim. Budite sigurni da ako tada i padne tuča veličine graška, već smo puno toga spasili.

Oprezni s prognozama

Govori nam to raketar Petar Begović (66) na rampi usred oranica i polja u Pitomači. Petar je jedan od oko 150 raketara na području od Bjelovara do Orahovice koji svaki dan i noć budno motre na nebo. Zna svaki oblak i tek ponekad iznenadi ga kumulonimbus iz Mađarske o kojem nam je govorio. Svoju spremnost, uz petogodišnje iskustvo, može zahvaliti ekipi Radarskog centra Bilogora.

Ondje operateri u centru smještenom na oko 260 metara nadmorske visine uz sustav radara, internetskih veza i detaljnih analiza uz pomoć modernog softvera nastoje ići jedan korak ispred prirode i tako pripremiti svoje ljude na terenu.

– Ne uspijemo baš svaki put, no u 90 posto slučajeva zacijelo spriječimo katastrofu – kaže Ivan Ivanec, zadužen za nebo nad tri županije.

Priroda, dodaje, ne radi po ‘dnevnom redu’, pa i uz najtočnije prognoze uvijek računaju na mogućnost da se nešto promijeni u posljednji tren. Operateri se vode radarskim slikama koje se mijenjaju svakih petnaest minuta. Pomoću kolorističke skale, lako uočavaju oblak koji može biti prijetnja. U slučaju kada se već od jutra očekuje nevrijeme, raketari su i do šest sati prije očekivanog početka oluje na svojim mjestima.

“Vežu” vlaga kristalima

– Prvo se na terenu zagrijava tzv. meteorološka otopina koja isparava i umjetnim kristalima veže vlagu iz oblaka – objašnjava operater Tihomir Bajs. Time se zapravo, kaže, potiče kiša.

– Kada je oblak već bliže, i procjene pokazuju veliku opasnost od tuče, na red dolaze i rakete. No, ne ispaljuju se u oblake, nego u sferu prije samog oblaka – objašnjava Bajs sustav po kojem je dosad od svibnja na županijskom području ispaljeno više od 70 raketa i potrošeno oko 900 litara otopine. Ipak, kažu, čisti je mit očekivati od raketa i otopine da u potpunosti spriječe tuču, a to je baš što ljudi očekuje od njih.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije