Kada je trebalo darivati krv da bi postala darovateljica krvotvornih matičnih stanica, Novljanka Mirjana Ciboci nije oklijevala ni trenutka. Nije dvojila ni nedavno kada su je iz bolnice Rebro u Zagrebu pozvali da donira matične stanice krvi za oboljelog pacijenta.
– Prije nekoliko godina dirnula me poruka želim živjeti Ane Rukavine, teško oboljele djevojke koja je izgubila borbu za život. Njena borba za život nije nikoga ostavila ravnodušnim. U Novskoj, u jednoj od akcija Zaklade Ana Rukavine, osnovanoj poslije Anine smrti, kada je prikupljana krvi za tipizaciju, dala sam krv zajedno s kolegama iz Policijske postaje Novska, kazala je Mirjana
Upisom u Registar darivatelja koštane srži, time je postala potencijalni darivatelj nadajući se da će možda jednom imati priliku nekome spasiti život. I nedavno su je pozvali iz bolnice Rebro.
"Odmah sam potvrdila dolazak"
– Javila mi se doktorica Mikulić, pitala me, mogu li doći u bolnicu jer su pronašli pacijenta koji boluje od leukemije i kome odgovaraju moje matične stanice. Odmah sam potvrdila svoj dolazak – rekla nam je Mirjana. Saznala je da je oboljeli iz Češke, a kaže, dok je još čekala termin za postupak kod kuće, uslijedio je još jedan poziv iz bolnice. Rekli su joj da je potvrđena podudarnost njenih matičnih stanica i s jednim oboljelim iz Amerike.
– To je prava rijetkost. U bolnici sam, dok je trajao oporavak nakon doniranja, čula od osoba koje se nalaze u Registru dobrovoljnih darivatelja da je u posljednje tri godine bilo 18 podudarnih donatora i primatelja. Inače postupak uzimanja matičnih stanica iz krvi nije bio bolan. Trajalo je nekoliko sati, ali uz brižno medicinsko osoblje bolnice sve je u prošlo dobro, naglašava Mirjana, koju su nakon oporavka i povratka na radno mjestu dočekali kao svoju heroinu, a Novska će tek nakon ove objave čuti o plemenitoj i skromnoj sugrađanki.
Nisu je prihvatili kao darivatelja krvi
Prije nego što je postala donator matičnih stanica, Mirjana je htjela biti darivatelj krvi. No nisu je prihvatili jer s njenih pedesetak kilograma to nije bilo moguće. Sada će svojom gestom pomoći, kako su joj kazali, čovjeku koji je dvostruko teži od nje. Liječenje oboljelog Čeha potrajat će, ishod će se znati tek za dvije godine, Mirjana mu želi ozdravljenje, a možda ga i upozna nakon liječenja.
Početkom tjedna u Zakladi Ana Rukavina u Zagrebu obilježen je Dan otvorenih srca, dan dobrovoljnih darivatelja matičnih stanica. Prema podacima iz Registra, u Hrvatskoj je danas više od 33 tisuće darivatelja, čiji su uzorci tipizirani, a njihovi su podaci ušli i u svjetsku bazu donatora.
>>Mitrečić: Matičnim stanicama za 10 godina liječit ćemo bolesti mozga
predivna gesta...o takvim judima trebalo bi više pisati i pričati kod kuće sa djecom ..jedino kroz razgovor s djecom stvaramo dobre i kvalitetne ljude...nemojmo da im budu uzor samo osobe koje se povlače kroz medije svojim problematičnim životima ...praćeni drogom,orgijanjem,opijanjemjem ,ludovanjem u automobilima gdje često budu žrtve nevini ljudi a oni se kao "zlatna mladež" na neki način uvijek izvuku... Još jednom BRAVO MIRJANA