Za strojevima u uzavrelom pogonu sisačke Zlatne igle - Siscije, za kruh mukotrpno zarađuje 286 radnica koje čine okosnicu tekstilne tvrtke s oko 300 zaposlenih. Primanja su mala, a isplatu za prosinac još uvijek čekaju. Plaće se, ovisno o ispunjenju norme, kreću od minimalnih pa do nešto iznad 3000 kuna. Pri tome ulogu ne igra samo krojačka marljivost, već i mjesečne potrebe domaćeg te prevladavajućeg inozemnog tržišta.
Nemaju drugu opciju
– Uvijek bi moglo biti bolje. Zarađujem između 2400 i 3000 kuna, kaže Nada Petrović, krojačica s desetogodišnjim stažem u Sisciji. Malović Mira, koja je u pogonu već 35 godina, pojašnjava kako je mlađim djelatnicima puno teže dostići normu, no s obzirom na krizu stanje ne ocjenjuje lošim. Ipak, zaposlenice ističu kako isplate nisu uredne posljednjih godinu dana, a plaće se isplaćuju i kroz akontaciju. Ako uzmu u obzir da nemaju alternative – zadovoljne su.
Direktorica Mirjana Konc napominje kako posljednjih godina nije bilo otpuštanja.
– Plaće jesu u zakašnjenju, ali ipak su više od prosjeka naše branše. Investirali smo mnogo, a cilj nam je vratiti domaće tržište – kaže Konc.
Ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić posjetila je radnice u povodu Međunarodnog dana žena te im podijelila crvene ruže.
Spasiti ono što se može
– Siscia je jedna od rijetkih tvrtki u Sisku koja još radi i uredno isplaćuje plaće unatoč svim poteškoćama u tekstilnoj industriji. Ona može funkcionirati na hrvatskom tržištu, ali će trebati pomoć da bi ove žene zadržale svoja radna mjesta, rekla je Opačić. Mračne primjere, poput Kamenskog u stečaju, nije željela komentirati.
– Usmjeravamo se na ono što trebamo održati i još možemo spasiti te otvoriti nova radna mjesta, dodaje potpredsjednica Vlade. Izlaz za "tekstilce" vidi u postojećim modalitetima EU, a trenutačnim poteškoćama opravdava i kašnjenje plaća u Sisciji.
Vlasnik Milan Stojanović tvrdi da kod njih vladaju dobri odnosi te napominje kako ih nije uništila ni privatizacija 90-ih godina. Tvrtka koja sve više izvozi i za Rusiju posluje bez gubitaka, ali likvidnost im otežavaju visoke carine, zbog čega imaju problema s plasmanom proizvoda izvan Europe.
Inače, Stojanović je dolaskom nove vlasti nedavno postavljen na mjesto predsjednika Nadzornog odbora Hrvatskih željeznica, a izabran je i za člana Upravnog vijeća Hrvatskih voda.
guten_tag nisam prolio žuč na tebe nego na situaciju u Hrvatskoj. Rekoh Stojanović je sličan mnogima, a SDP je blizanac HDZ-a. Ipak se Stojanović bori osim za sebe i za Sisciju. I kako ne znaš i da su i Siscijaija i Kamensko obje privatne tvrtke, samo što je Kamensko shebano poput mnogih drugih tekstilnih tvornica.