Bliži se jesen, a u Podvinju pokraj Slavonskog Broda uz zvonke zvuke tambura i ove godine šuškaju šlingeraji i svila, a uzduž šorom, pokraj crkve Svetog Antuna i gore velikim parkom,širi se miris pekmeza i opojne slavonske rakije.
Upravo tih nekoliko detalja najbolje opisuju Podvinje i sasvim su dovoljan razlog da se po četrnaesti put održi tradicionalna folklorna manifestacija \"Svila šuška šlingeraj se širi, a Podvinje po pekmezu i rakiji miri\". Ovogodišnja podvinjska \"Pekmezijada\", kako je još popularno nazivaju, započela je u poslijepodnevnim satima s lipicancima i vožnjom konjskim zapregama, te svečanom povorkom folklornih društava ulicama mjesta, a potom su na ukrašenoj pozornici uslijedili nastupi brojnih folklornih skupina.
U hladovini podvinjskog parka članovi Kulturno-umjetničkog društva \"Podvinje\" u velikim kotlovima, baš kao nekad, kuhali su slatki pekmez i pekli mirisnu rakiju šljivovicu. Tradicija običaja proizvodnje svile od dudovog svilca, seže u davnu povijest podvinjskog kraja kada su Podvinjke od svilenih niti tkale fina platna za Bečki kraljevski dvor, a naziv \"pekmezari\" Podvinjci su dobili jer su od šljiva spravljali pekmez za potrebe tadašnje austrougarske vojske, pa su sjedištu sedme satnije brodske pukovnije postojale i takozvane \"pekmezare\".
Ove godine na manifestaciju je došlo desetak kulturno-umjetničkih društava i pjevačkih skupina, a uistinu veseli i raspjevani program otvorile su najmlađe članice KUD-a \"Podvinje\" Laura i Gabrijela Tripić.