Nekad su Međimurci bili čistači zagrebačkih ulica pa je to bio “beli Zagreb grad”, a danas su oni tamo profesori, a Zagreb je... Pa, malo prljaviji.
Zavidna razvijenost
Tu je dosjetku, ovako slobodnije prepričanu, nabacio akademik prof. dr. sc. Dragutin Feletar (72), predstavljajući prvi broj “Donjomeđimurskog zbornika”, novog znanstvenog časopisa koji je pokrenuo. Istočno Međimurje dobilo je prvi takav zbornik u kojem znanstvenici i istraživači imaju prilike objavljivati svoje radove. U vrijeme gospodarske krize prilično hrabar izdavački poduhvat.
– Časopis pokrećemo zbog gospodarske i razvojne krize, ili unatoč njoj. Međimurska županija dosegla je u hrvatskim okvirima zavidnu razinu razvijenosti, a perjanica tog razvoja su i donjomeđimurska naselja, a pogotovo Prelog, Donji Kraljevec, Kotoriba i druge općine. Ako to žele ostati, moraju ulagati u znanost – smatra Feletar.
Takav je časopis, dodao je, trebalo izdati već i prije, jer bi se time poticalo znanstvenike i mlade stručnjake na istraživanje tema iz istočnog Međimurja, koje je znanstvena “tabula rasa”.
– Međimurje se dugo nalazilo na margini hrvatskih i mađarskih znanstvenih ustanova i tek je u zadnjih pola stoljeća dobilo visokoobrazovane ljude, a pravi zamah događa se posljednjih 20-ak godina – ističe on.
Vrata otvorena svima
Časopis, čiji je nakladnik kuća Meridijani, uz financijsku pomoć grada Preloga i sedam općina neće okupljati samo znanstvenike iz Međimurja, već i iz susjednih županija, pa i Mađarske, kako bi se moglo uspoređivati.
– Znanstvenici moraju imati gdje objavljivati radove – kaže Feletar.
U prvom zborniku objavljeno je 30-ak radova, od znanstvenih do recenzija i eseja, a uključeno je 20-ak suradnika.
Dr. sc. Hrvoje Petrić, jedan od članova uredništva, smatra da bi se iz zbornika, ako nastavi izlaziti, za 10 do 15 godina mogla izroditi enciklopedija donjeg Međimurja.