Zračna bitka

Orao štekavac pao im na kuću, odjeknulo je kao bomba

'SLAVONIJA  03.12.2010. MOHOVO - orao stekavac je radi ozlijeda prevezen u Centar za zbrinjavanje zivotinja u Ruscici  Branimir Bradaric/Vecernji list'
'Branimir Bradaric/Vecernji list'
03.12.2010.
u 15:59

Riječ je o uobičajenim borbama mužjaka za područje gdje love. Oni se zakvače pandžama i tako vrte padajući prema tlu, kaže Pavao Dragičević. Orao se trenutačno oporavlja u Centru za zbrinjavanje životinja

Orao štekavac, ili bjelorepan, strogo je zaštićena životinjska vrsta u Hrvatskoj koja se s posebnom pozornošću prati i proučava.

Strogo zaštićena vrsta

Upravo radi toga još je neobičniji slučaj od prije nekoliko dana kada je jedna od tih rijetkih ptica završila na krovu kuće obitelji Đaković u Mohovu.

Bio je to udarac poput bombe, s obzirom na to da se orlovi tako vrte u zraku stotinama metara, a razbio je i više crepova.

– Dogodilo se to tijekom jedne od uobičajenih borbi mužjaka koji se na taj način bore za svoje područje gdje love i gdje se gnijezde. Orlovi se tijekom tih svojih borbi zakvače pandžama i tako vrte padajući prema tlu. Očigledno je da su se u ovome slučaju prekasno otkvačili jedan od drugoga, tako da je jedan od njih pao na krov kuće – rekao je Pavao Dragičević, stručni suradnik Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije.

Kaže i da je ta vrtnja orlova česta pojava te da od nje orlovi najčešće i smrtno stradaju, ali i da se ne sjeća slučaja kada je neka od tih ptica pala na nečiju kuću ili u dvorište. Ako se to i dogodi, kaže Dragičević, orlovi obično završe na nekom poljoprivrednom zemljištu, šumi ili u vodi.

Od udarca orao je ostao bez svijesti te su ga mještani uspjeli zatvoriti i tako držati do dolaska stručnih djelatnika, koji su ga potom odvezli na pregled do Veterinarske stanice Vukovar, potom i do Centra za zbrinjavanje životinja u Ruščici gdje se i sada nalazi.

Oporavlja se u Ruščici

– Držat ćemo ga tamo dok god se ne oporavi jer moramo utvrditi koliko su mu ozljede ozbiljne. Želimo ga pustiti što prije u prirodu, ali prije toga moramo biti sigurni da je zdrav i da će moći preživjeti – istaknuo je Dragičević.

Koliko je orao štekavac, koji je i najveći grabežljivac nizinskih krajeva, rijetka ptica – govori i podatak da je u Vukovarsko-srijemskoj županiji evidentirano svega 15-ak gnijezda, a ukupna populacija ove ptice u Hrvatskoj procijenjena je na oko 150 parova.

Ključne riječi

Komentara 1

Avatar m_m
m_m
16:48 03.12.2010.

Ma samo da nam ne padne kuna!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije