Iako je prodaja i uporaba petardi i pirotehničkih sredstava zakonom dopuštena tek između 27. prosinca i 1. siječnja, detonacije već odzvanjaju Brodom, a gradom se širi miris baruta.
Roba samo na crno
Naravno, petarde se ne kupuju u trgovinama, jer ih u legalnoj prodaji još i nema, već se nabavljaju kod preprodavača koji piratice i topovske udare nude ispod pulta oko gradske tržnice.
- Ma nema tu nikakva zla, petarde se ionako prodaju, pa nije uopće bitno hoće li ih neko kupiti desetak dana prije službene sezone. Kada krene prodaja u trgovinama, više ništa ne mogu zaraditi, ovako bar pokrijem zimski period kada nemam drugih prihoda – kaže Ivan, jedan od prodavača pirotehnike koji ispod pulta nudi raznovrstan asortiman eksplozivnih sredstava kineskog podrijetla. Sto komada piratica, koje se i najviše traže, prodaje za 25 kuna, dok je nešto složeniju pirotehniku, poput rimskih svijeća ili topovskih udara, potrebno naručiti dan ili dva prije.
– Cijene su slične kao i u trgovinama, samo što robu nudimo nekoliko tjedana prije nego što dođe u službenu prodaju – kaže Ivan. Ipak, liječnici upozoravaju da pirotehnika nikako nije neopasna te da s njom treba postupati iznimno oprezno. Kirurg brodske bolnice dr. Danijel Prpić kaže kako se svake sezone susretne s ozljedama nastalim lakomislenom igrom petardama.
– Otkinuti prsti, oštećene šake ili vid, sve to mogu biti posljedice igre s petardama. Nisu one bez razloga zabranjene – kaže dr. Prpić.
Eksplozije kvare idilu
Policija pokušava zaustaviti ilegalnu prodaju pirotehnike za koju su predviđene novčane, ali i zatvorske kazne.
– Činimo sve što je moguće da bismo uklonili pirotehniku s ulica, policajci su na terenu i mislim da imamo dobre rezultate. Božićno vrijeme je vrijeme ljubavi i darivanja, ne treba ga kvariti eksplozijama – kaže Kata Nujić, glasnogovornica PU brodsko-posavske.
Nadam se da su kazne za prodavace zestoke. Isto tako roditelje klinaca treba zestoko po dzepu. Nema druge.