Niz je uspješnih osječkih tvrtki nestao "u nerazjašnjenim okolnostima" tijekom privatizacije i pretvorbe, a od 1990. izgubljeno je više od 20.000 radnih mjesta.
Gradsko vijeće Osijeka izglasalo je, stoga, Deklaraciju o nužnosti hitnog rasvjetljavanja nezastarivih kaznenih djela iz procesa pretvorbe, privatizacije i ratnog profiterstva.
- Gradski vijećnici osnovano sumnjaju da se u više slučajeva mogu pronaći elementi kaznene odgovornosti – obrazložio je Jaroslav Pecnik, vijećnik laburista. Njegov je to i prijedlog Ante Đapića, čelnika Gradskog vijeća. Iako je prvotno u tom aktu bilo imenovano desetak propalih ili na rub propasti dovedenih tvrtki, poput Tvornice žigica Drava, OLT, Litokarton, Mare, Mobilije, njihovi su nazivi u konačnom tekstu ipak izbačeni.
Deklaraciju je načelno podupro i HDSSB
Deklaracijom se potiču nadležne institucije da ustroje poseban odjel koji će istraživati takva kaznena djela. Način privatizacije, istaknuo je Đapić, jedan je od glavnih krivaca za današnje stanje u gospodarstvu. Banke su, poput tadašnje Slavonske banke, naveo je, pretvarale nepostojeća potraživanja u vlasničke udjele u tvrtkama. - Nikoga posebno ne prozivamo, ali upozoravamo na problem jer netko je morao donositi odluke, sjediti u nadzornim odborima i potpisivati ugovore - rekao je Đapić.
Deklaraciju je načelno podupro i HDSSB, no nazvali su to predstavom. - Odgovornost se pokušava usmjeriti samo prema jednoj strani. Cijela bi Hrvatska morala biti obuhvaćena revizijom privatizacije. Usmjeravanje samo na Osijek bilo bi politikantstvo - stava je bivši osječki gradonačelnik, HDSSB-ov vijećnik Krešimir Bubalo.
>>Izglasan Zakon o kazalištima, HNS Osijek dobiva v.d. intendanta
Budi se istok i zapad,budi se sjever i jug.Al to više ništa ne znači jer je prošla baba sa kolačima.