Od početka rujna, kada je započela vruća vukovarska jesen, pa sve do prošloga tjedna tijekom dužnosti lakše ili teže je ozlijeđeno desetak policajaca sa područja PU Vukovarsko – srijemske županije. Najviše ih je ozlijeđeno prilikom uobičajenih policijskih aktivnosti na području Vukovara. Već 2. rujna, kada su postavljene prve dvojezične ploče na nekoliko državnih institucija, u naguravanju sa okupljenim građanima ozlijeđeno je 3-4 policajaca. Noć poslije utakmice Srbija – Hrvatska u središtu Vukovara teško su ozlijeđena još dvojica policajaca koji su brutalno napadnuti od strane navijača iz Osijeka.
Crni niz nastavljen je prošloga vikenda u Gradištu kada su još dvojica policajaca, u vrijeme službe, ozlijeđeni. Pri tome je jednome od njih i nos slomljen na dva mjesta. Ovim primjerima treba dodati i niz slučajeva vrijeđanja i omalovažavanja pripadnika policije za vrijeme službe. Na ovaj problem upozoravaju i iz nedavno osnovanoga Nacionalnog sindikata policije odakle ističu da je ova problematika za pravosuđe RH potpuno nevažno.
– Nažalost, svjedoci smo činjenice da su policijski službenici doista slabo zaštićeni u svom policijskom postupanju kako kroz Zakonske odredbe tako i u praksi što se vidi iz postupaka institucija suda. Moramo iskazati i svoje nezadovoljstvo radom ministra unutarnjih poslova u dijelu poboljšanja zaštite i prava policijskih službenika kroz odredbe prisilnih propisa, a posebice u zaštiti tijekom policijskog postupanja, ovlasti i opravdanja uporabe sredstava prisile. Naprotiv ministar i njegovi suradnici su se u zadnje vrijeme prvenstveno bavili smanjivanjem prava policijskih službenika posebice u dijelu radno materijalnih prava i sredstava za rad, ističu iz ovoga sindikata. Policajci na terenu kažu da situacija postaje neizdržljiva kao i da najveći broj građana ne zna s čime se oni sve suočavaju tijekom radnog vremena i za osnovnu plaću od oko 4.500 kuna.
– Imamo pištolje ali kao da ih nemamo. Svaki naš postupak se gleda kroz povećalo pri čemu odgovaramo za sve i svašta. Optužuje nas se za najrazličitije stvari koje najčešće nisu utemeljene. Najgore je što se osjećamo nezaštićeni i ostavljeni iako obavljamo iznimno odgovorne poslove. Jedino pozitivno je da svaki od nas koji bude ozlijeđen za vrijeme službe za vrijeme liječenja prima plaću u 100 postotnom iznosu - rekao nam je jedan policajac iz PU.
Prema hrvatskim zakonima napad na službenu osobu kažnjava se od šest mjeseci do pet godina zatvora. Omalovažavanje i vrijeđanje kažnjava se novčanom kaznom maksimalno do 800 kuna. Usporedbe radi ukoliko uz sebe nemate osobnu iskaznicu za taj prekršaj će te platiti od 1500 kuna pa naviše.
>>Braća pretukla policajce: Jednom slomljen nos, drugi ima frakturu lubanje
Pitajte druga ostojica,kad hrvat napadne policajca ,kazna,a jad braca cetnici nikom nista