Objavljeno vijesti danas: 72
Autori: Hina, Stjepan Meleš
NEMA POLUFINALA

Hrvatska se raspala protiv Islanda i doživjela težak poraz u ključnoj utakmici Eura

Koeln: Susret Hrvatske i Islanda na Europskom prvenstvu u rukometu
Sanjin Strukic/PIXSELL
22.01.2024. u 17:04
Šest pogodaka postigao je Marin Jelinić, a po četiri Domagoj Duvnjak, Veron Načinović, Luka Cindrić i Zvonimir Srna. Dominik Kuzmanović je sakupio 10 obrana.

Hrvatski rukometaši doživjeli su i treći poraz u drugoj fazi natjecanja na Europskom prvenstvu u Njemačkoj, a bolja od njih bila je reprezentacija Islanda koja je u Koelnu slavila s 35-30 (16-18). Tim porazom Hrvatska je izgubila i matematičke izglede za plasman u polufinale Europskog prvenstva. Šest pogodaka postigao je Marin Jelinić, a po četiri Domagoj Duvnjak, Veron Načinović, Luka Cindrić i Zvonimir Srna. Dominik Kuzmanović je sakupio 10 obrana.

1/10

Islandske strijelce predvodio je Bjarki Elisson s osam golova, a po šest su postigli Odinn Rikhardsson i Aron Palmarsson. Vratar Bjoergvin Gustavsson je imao 12 obrana, a postigao je i jedan pogodak. Hrvatska je s jednim bodom na zadnjem mjestu, a Island je s prva dva boda skočio na petu poziciju. Na vrhu ljestvice skupine I je Francuska s maksimalnih šest bodova. Po četiri imaju Mađarska i Austrija. Dvoboj s Islandom počeo je pravom jurnjavom po terenu, gdje su najduži napadi trajali po desetak sekundi. Tako su nakon jednog neiskorištenog napada na svakoj strani, unutar treće minute utakmice pala čak četiri gola, po dva na obje strane. Hrvatska je u prvih pet minuta hvatala gol zaostatka, da bi od vodstva Islanđana 3-2, Perkovčevi izabranici došli do prednosti od četiri pogotka (8-4), kad je Matej Mandić spojio dvije obrane.

Činilo se da tada da se u Koelnu sprema "španjolski scenarij", a pogotovo nakon 10. minute, kad je pri vodstvu Hrvatske 9-6 Ymir Gislason dobio crveni karton zbog toga što je udario Zvonimira Srnu u predjelu uha. No, i u ovom dvoboju se igra s igračem više pokazala hendikepom, a ne dobitkom za hrvatske rukometaše. Umjesto povećanja prednosti naše reprezentacije, uslijedilo je devetominutno razdoblje u kojem su Islanđani postigli sedam, a primili samo dva gola, što im je u 18. minuti donijelo minimalnu prednost (11-12).

VEZANI ČLANCI:

Zahvaljujući ponovno sjajnom Dominiku Kuzmanoviću, koji je obranio tri "zicera" Elissonu, napadačka kriza Perkovčevih izabranika nije ostavila ozbiljniji rezultatski minus. Island je došao do +2 (13-15) u 24. minuti, ali je završnica prvog poluvremena prošla u znaku Luke Cindrića, koji je popravio loš napadački dojam s početka dvoboja. Cindrić je u zadnjih šest minuta postigao tri pogotka, po jedan su dodali Jelinić i Srna pa je Hrvatska u drugo poluvrijeme ušla s dva pogotka više (18-16).

Početak drugog poluvremena ponudio je razočaravajuće izdanje hrvatske reprezentacije. Izgubljene lopte i promašeni šutovi u izoliranim pojedinačnim pokušajima, bili su "voda na mlin" Islanđanima koji su za sedam minuta napravili 5-1 i opet došli do dva gola prednosti (19-21).

Prijetili su Islanđani otići i na ozbiljniju prednost, ali je Kuzmanović dao priliku svojim suigračima da se vrate u rezultatsku ravnotežu. Zahvaljujući prvenstveno Domagoju Duvnjaku to se i dogodilo pa je Hrvatska desetak minuta bila u 'egalu'. No, onda su se ponovno počele događati tehničke pogreške, gdje više ni Kuzmanović nije mogao spašavati brod koji je nezaustavljivo počeo tonuti.

Nakon što je Glavaš pogodio za 25-25 u 47. minuti, Hrvatska je više od sedam minuta ostala bez pogotka, a primila ih je šest, od čega tri iz kontranapada, pa je Island sedam minuta prije kraja imao velikih +6 (25-31). Hrvatski rukometaši su u tom trenutku "spustili gard", shvatili da ne mogu napraviti nikakav preokret pa su i Islanđani prestali juriti za popravljanjem svoje gol-razlike.

Hrvatskoj je na ovom prvenstvu ostala još utakmica protiv Njemačke, u srijedu od 20.30 sati, u kojoj će se izabranici Gorana Perkovca mogu samo boriti za svoju čast.

HRVATSKA
30-35
ISLAND
EUROPSKO PRVENSTVO, 15.30, KOLN, NJEMAČKA
Kraj
60' (Kraj)

Island je očitao lekciju Hrvatskoj i zasluženo dobio 35:30, više nemamo šansi za polufinale.

53'

Glavaš je dobio isključenje, gubimo šest razlike i prijeti nam težak poraz.

51'

Island je otišao na golemih plus četiri (25:29), Lučin je dobio isključenje.

50'

Perkovac zove time out, potonuli smo u Kolnu. Ovo je zadnji trzaj da se vratimo u utakmicu.

49'

Ide Island opet na plus dva, bez ideje smo u napadu.

46'

Puno griješimo, ali uspjeli smo izjednačiti preko Jelinića koji je zabio peti pogodak. Bit će ovdje opet drame...

44'

Island nam opet nudi priliku koju nismo iskoristili, gubimo 23:24.

41'

Duvnjak preuzima odgovornost i s dva pogotka vraća nas u igru, 23:23!

39'

Cindrić i Jelinić s vezanim pogocima donose izjednačenje, 22:22.

37'

Island je otišao na plus dva, Perkovac mora zvati time out. Palmarsson je zabio šesti pogodan danas.

36'

Novi preokret, Island je poveo jer nismo dobro odradili napad bez golmana.

36'

Island je izjednačio na 19:19 iz polukontre.

35'

Još jedna velika obrana Kuzmanovića u trenutku kada imamo igrača manje.

34'

Načinović je zaradio drugo isključenje.

33'

Individualna akcija Srne donosi gol i novo vodstvo od 19:18.

32'

Island smanjuje na 18:17 poslije promašenog zicera Klarice.

31'

Krenulo je drugo poluvrijeme, Hrvatska ima prvu loptu.

30'

Hrvatska ima 18:16 vodstvo na poluvremenu.

29'

Kakav gol Srne, od poda je zabio za 18:15!

29'

Srna je odlično asistirao Cindriću koji zabija zicer za 17:15!

27'

Kuzmanović skida treći zicer Elissona, sjajno!

26'

Evo nas opet u vodstvu, Srna je pronašao Jelinića na krilu koji je za siguran za 16:15!

25'

Kušan je također dobio dvije minute.

25'

Ide isključenje Islanđana radi grubog prekršaja na Cindriću koji je zabio za 15:15.

24'

Island je na plus dva, rutiner Palmarson zabija iz tranzicije, ovo nije dobro.

22'

Klarica poslije solo akcije donosi izjednačenje na 13:13.

19'

Kuzmanović je fantastično obranio kontru Islanda, Arnarson dobio isključenje na dvije minute.

18'

Island je vodio nekoliko sekundi, onda je Jelinić s krila poravnao na 12:12.

17'

Island se potpuno vratio i prebrodio krizu s početka, sada je 11:11.

Time out zove izbornik Perkovac.

15'

Imali smo četiri gola viška, Island nam je došao na samo minus 1, a onda je Srna izvukao sjajan šut za 11:9.

13'

Načinović je dobio dvije minute zbog namjernog igranja nogom.

12'

Duvnjak zabio drugi pogodak za plus 3 i 10:7.

10'

Gislason je dobio izravni crveni karton zbog grubog prekršaja na Srni. Imat ćemo dvije minute igrača više.

9'

Još jedno sjajno proigravanje za Načinović koji poentira za 9:5.

8'

Šoštarić se fenomenalno snašao i pogodio s distance za 7:4, Mandić je dobro ušao u utakmicu i brani sjajno!

5'

U Kolnu se igra run and gun rukomet, Načinović nas dovodi u vodstvo od 4:3. Jelinić potom povećava na 5:3.

3'

Krenuli smo u susret s obranom 5-1, a prednji će biti Srna. Klarica je zabio prva naša dva gola, trenutno je 2:2.

Početak
1' (Početak)

Počeo je dvoboj u Lanxess Areni u Kölnu.

TABLICA

Standings provided by Sofascore
INTERVJU ZA VL

Legendarni Mirza Džomba daleko je od rukometa, evo čime se danas bavi: 'Moj prvi san bio je uštedjeti tisuću maraka'. Više o tome OVDJE

POVRATAK DUVNJAKA

Kapetan Domagoj Duvnjak vratio se u sastav Hrvatske nakon što je zbog visoke temperature propustio dvije utakmice. Svoje mjesto među 16 igrača izgubio je Marko Mamić. Izvan sastava su i treći vratar Filip Ivić te ozlijeđeni Ivan Martinović koji je završio Euro.

GORAN PERKOVAC

Perkovac: 'Krenuli smo kao zombiji, imamo problema, čak četvorica igrača su pod temperaturom'. Više o tome OVDJE

NAJAVA

Hrvatska rukometna reprezentacija od danas na svojoj stari ne treba samo dobre igre nego i Fortunu. Izabranici Gorana Perkovca od 15.30 sati (RTL) s Islandom otvaraju današnji program Europskog rukometnog prvenstva u Kölnu. Islanđani više nemaju šanse da završe na jednom od prva dva mjesta u skupini I, ali Hrvatima još nisu umrle sve nade.

Ono što Hrvatskoj treba su pobjede protiv Islanda i Njemačke, ali i pomoć drugih reprezentacija. Odnosno, mnogo se stvari mora poklopiti da bi se sve rasplelo u našu korist. Naime, Austrija smije osvojiti najviše jedan bod iz utakmica s Francuskom i Islandom, Mađarska mora izgubiti i od Njemačke i od Francuske te Njemačka mora pobijediti Mađarsku pa izgubiti od Hrvatske.