Hrvatska porazila Armeniju i sedmi put izborila Europsko prvenstvo! (1:0)

Zagreb: Susret Hrvatske i Armenije u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo
Luka Stanzl/PIXSELL
21.11.2023. u 22:40
Hrvatska nogometna reprezentacija večeras je izborila nastup na 13. velikoj smotri, odnosno sedmo Europsko prvenstvo!

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se na EURO 2024. koji će se održati u Njemačkoj zahvaljujući 1-0 (1-0) pobjedi protiv Armenije u susretu posljednjeg kola. Pogodak koji je "vatrene" odveo na EURO postigao je Ante Budimir u 43. minuti. Hrvatska će tako od 14. lipnja do 14. srpnja sljedeće godine po sedmi put nastupiti na EURU, nakon Engleske 1996., Portugala 2004., Austrije i Švicarske 2008., Poljske i Ukrajine 2012., Francuske 2016., te onoga igranog diljem kontinenta 2021. Jedini EURO kojega je propustila bio je 2000. u Belgiji i Nizozemskoj.

1/30

Hrvatska je u Zagrebu pobjedom protiv Armenije došla do konačnog cilja, plasmana na EURO u Njemačkoj, 13. veliko natjecanje u svojoj povijesti, a izvedba u zadnjoj utakmici kvalifikacija će se brzo zaboraviti. Hrvatska se mučila dok u 43. minuti probila "bunker" gostiju, a prije toga je Hovsannijan "častio" promašajem najbolje prilike na utakmici. U drugom dijelu Vatreni su opsjedali vrata Armenaca, ali nikako nisu dolazili do drugoga gola. Hrvatska je nekih 30-tak minuta bila čak i pobjednik skupine dok Turci nisu izjednačili u Cardiffu.

Hrvatska nije dobro ušla u dvoboj, a veći dio prvoga dijela obigravala je oko čvrste i masovne obrane Armenaca ne nalazeći nikakvu pukotinu. Od velikih broja ubacivanja, što je izbornik Dalić tražio, tek je Kramarić u 20. minuti pronašao glavu, ali je udarac pronašao tek dobro postavljenog vratara Čančarevića. U time trenucima Velšani su poveli protiv Turaka, a u 30. minuti situacija je mogla postati kritična. Brzonogi Kamo Hovsannijan je izbjegao našoj obrani i krenuo sam prema Livakoviću, koji vršcima pristiju brani njegov udarac.

VEZANI ČLANCI:

No, u 43. minuti konačno je probijen "bunker" Armenaca. Borna Sosa je konačno uputio pravi centaršut koji je pronašao dobropozicioniranog Budimira, koji glavom šalje loptu u desni kut vrata za olakšanje cijelog stadiona.  Armenci su puno hrabrije započeli drugi dio, pa su hrvatski napadači dobili više prostora u napadu. U 56. minuti Čančarević brani udarac Kramarića, a potom čudesno nogom i puno opasniji šut Maria Pašalića nakon odbijanca. U 59. minuti Hrvatska je izvela kontru koju je uspijeva završiti Budimir ispred kojega je loptu očistio Tiknizjan.

U 64. minuti naturalizirani vratar Armenije brani i opasan šut Gvardiola, da bi se utakmica potom smirola na desetak minuta. U 75. minuti Čančarević opet radi čuda nakon prodora Modrića i uklizavanja Calicira, te je malo nedostajalo da Armenci postignu autogol, da bi Čančarević u nastavku obranio i šut Brozovića u padu.   U akciji dva Pašalića u 83. minuti Marco Pašalić je pogodio samo vanjski dio mreže, dok se u zadnjim minutama uvukla nervoza kod Hrvatske jer drugi gol nikako nije dolazio.

HRVATSKA - ARMENIJA 1-0

Pred 20.400 gledatelja na stadionu Maksimir sudio je Kruzliak iz Slovačke.

Strijelci: 1-0 Budimir (43)

HRVATSKA: Livaković - Stanišić (Juranović, 50), Šutalo, Gvardiol, Sosa - Modrić, Brozović, Majer (Sučić, 84) - Kramarić (Marco Pašalić, 69), Budimir (Baturina, 84), Ivanušec (Mario Pašalić, 46)

ARMENIJA: Čančarević - Arutiunian, Mkrtčjan, Calisir, Tiknizjan - Hovhannisjan (Pilojan 85), Spertsjan, Harutjunjan (Dašjan, 70) - Ranos (Miranjan, 73), Sevikjan (Serobjan, 70), Zelarajan (Bičahjan 46)

HRVATSKA
1-0
ARMENIJA
KVALIFIKACIJE ZA EP, 20:45, MAKSIMIR, ZAGREB
Kraj
90' (Kraj)

Kraj utakmice! Hrvatska je slavila i izbrisala ružni listopad te izborila odlazak na 13. veliko natjecanje!

Nadoknada
90' (Nadoknada)

Sudačka nadoknada od tri minute.

Zamjena
87' (Zamjena)

Pilojan je dobio žuti karton zbog prekršaja nad Šutalom.

Zamjena
86' (Zamjena)

Pilojan je ušao umjesto Hovanisjana koji je imao najveću šansu Armenaca na utakmici.

Zamjena
84' (Zamjena)

Sučić i Baturina novi su igrači na terenu, izašli su Majer i strijelac Budimir.

83'

Marco Pašalić bio je blizu toga da zaključi utakmicu, no pogodio je samo vanjski dio mreže.

80'

Turska je iz kaznenog udarca izjednačila protiv Walesa na 1:1. S tim rezultatom Hrvatska kao drugoplasirana ide na Euro, Turci ostaju prvi.

77'

Čančarević drži Armence, sjajno je obranio i snažan šut Brozovića.

75'

Sjajna akcija Hrvatske i čudesan potez Luke Modrića, pretrčao je duplo mlađeg Armenca i uputio sjajnu loptu pred Budimiru, Calisir je umalo zabio autogol, reagirao je Čančarević i ponovno obranio.

Zamjena
73' (Zamjena)

Miranjan ulazi umjesto Ranosa za Armeniju.

Zamjena
70' (Zamjena)

Harutjunjan i Sevikjan su odradili svoje za danas. Zamijenili su ih Dašjan i Serobjan.

69'

20398 gledatelja je večeras na Maksimiru.

Zamjena
68' (Zamjena)

Treća izmjena kod Hrvatske, Marco Pašalić mijenja Andreja Kramarića.

64'

Vatreni su velikom naletu i sada to moramo iskoristiti, Gvardiol je potegnuo i daljine, dobro je pucao, ali ide to ravno u Čančarevića koji se nabranio zadnjh nekoliko minuta.

59'

Armenci su izbacili loptu s glave Budimira, odlično mu je ubacio Pašalić s lijeve strane, a napadač vatrenih bio je na milimetar do novog pogotka!

57'

Dvije sjajne situacije imala je Hrvatska za povećanje vodstva, no Čančarević je sjajno obranio udarce Kramarića i Pašalića.

54'

Spertsjan je uputio nezgodan ubačaj, no Livaković je sigurnom intervencijom uhvatio loptu i zaradio ovacije tribina.

52'

Ušla je lopta u mrežu Armenije, ali Budimir je prije toga napravio prekršaj na Čančareviću.

Zaleđe
50' (Zaleđe)

Evo i naše druge promjene, Juranović ulazi umjesto Stanišića.

Zamjena
46' (Zamjena)

Kod Armenaca ušao je Bičakčan umjesto Zelarjana.

Zamjena

Počelo je drugo poluvrijeme, Hrvatska je obavila jednu promjenu. Pašalić je ušao umjesto Ivanušeca.

Kraj
45' (Kraj)

Kraj prvog dijela, Budimir je zabio i tako je Hrvatska uzvratila na vodstvo Walesa.

45'

Brozović je bio blizu pogotka! Prohujao je njegov udarac tik pokraj stative Armenaca.

45'

Igrat će se jedna minuta nadoknade.

Gol
43' (Gol)

Vatreni vode pred kraj prvog dijela protiv Armenije! Budimir je otključao armensku bravu i glavom matirao Čančarevića! Sosa je uputio sjajan centaršut kojeg je napadač Osasune pretvorio u zgoditak koji nas vodi na Europsko prvenstvo.

41'

Ivanušec se s lijeve strane izvukao na desnu nogu i gađao, no lopta je otišla dosta daleko od gola Armenije.

TRENUTNO STANJE

Standings provided by Sofascore
35'

Borna Sosa je pao u armenskom šesnaestercu kada ga je Sevikjan visoko podignutom nogom zakačio po glavi. Utakmica je nakratko zaustavljena, slovački sudac nije pokazao na bijelu točku.

30'

Armenija je drugi put opasno stigla pred gol Hrvatske, Hovanesjan je pobjegao našoj obrani i izašao sam pred Livakovića! Golman vatrenih je sjajno obranio i prebacio loptu iznad grede!

22'

Jedna svijeća Sose u kazneni prostor, opet je skočio Budimir, ali opet Čančarević nije imao problema.

18'

Evo dobrog centaršuta Kramarića, Budimir je pucao glavom, no Čančarević je to lako ukrotio.

15'

Brozović je bio u jednom duelu s Mkrtcyhanom i pao u kaznenom prostoru, ali sudac je pokazao kako nema govora o penalu.

11'

Wales je poveo protiv Turske u Cardiffu i sada je ispred Hrvatske na ljestvici.

8'

Modrić je kratko izveo korner, lopta je prošla kroz peterac, Budimir ju nije uspio skrenuti u mrežu.

6'

Hrvatska je očekivano preuzela loptu i terensku inicijativu, utakmicu prati oko 21 tisuća navijača.

4'

Vremenski uvjeti za nogometaše bit će jako dobri, teren je dobar i brz nakon kiše koja je padala u Zagrebu, što odgovara našim igračima.

Početak
1' (Početak)

Počela je utakmica u Maksimiru, sretno vatreni!

Nogometaši obje reprezentacije izašli su na travnjak Maksimira i uskoro će krenuti utakmica. Priznanja za svoje utakmice za vatrene prije susreta dobili su Milan Badelj i Josip Pivarić.

JEDNA PROMJENA

Dakle, Borna Sosa ušao je u početnih 11 umjesto Martina Erlića, a Gvardiol će se vratiti na prirodnu stopersku poziciju.

POČETNI SASTAVI

HRVATSKA: Livaković - Stanišić, Šutalo, Gvardiol, Sosa - Modrić, Brozović - Majer, Kramarić, Ivanušec - Budimir.

ARMENIJA: Čančarevvić - Arutiunian, Mkrčan, Calisir, Tiknizjan - Hovhanesjan, Spertsjan, Harutjunjan - Ranos, Sevikjan, Zelarjan.

GLAVNI SUDAC

Dvoboj će suditi iskusni Slovak Ivan Kružliak, koji redovno dijeli pravdu na europskim utakmicama. Ujedno, sudio je Hajduku u Liverpoolu na gostovanju kod Evertona.

STADION RASPRODAN

HNS je objavio da su ulaznice za utakmicu rasprodane, očekuje se 20-25 tisuća navijača na maksimirskim tribinama.

POČETNIH 11

Ovo bi trebao biti sastav Hrvatske za presudni okršaj. Više o tome OVDJE

UPUTE POLICIJE

Posebna regulacija prometa uoči večerašnje utakmice u Maksimiru. Više o tome OVDJE

ANKETA

Kakav rezultat očekujete u utakmici Hrvatska – Armenija? Glasajte u anketi OVDJE

KALKULACIJE

Vatreni igraju utakmicu odluke. Ovo su mogući ishodi kvalifikacija, više o tome OVDJE

PRIJENOS

Gdje gledati ključnu utakmicu vatrenih u lovu na Euro? Više o tome OVDJE

NAJAVA

Vatreni večeras love pobjedu protiv Armenije kako bi zabetonirali odlazak na Euro, veliki smo favoriti pred rasprodanim Maksimirom i sve osim pobjede, bilo bi veliko iznenađenje. Međutim, ako kiksamo protiv Armenije, a Wales dobije Tursku, morat ćemo ići u dodatne kvalifikacije. Naravno, nadamo se kako se to neće dogoditi, već da ćemo izravno izboriti nastup u Njemačkoj.