Hrvatska je spremna sudjelovati u misiji snaga Europske unije u sukobima zahvaćenoj Srednjoafričkoj Republici, potvrdili su iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Ne zna ni MORH
Nakon što je između država članica postignut okvirni dogovor o slanju EU snaga, konačna odluka i detalji akcije bit će dogovoreni 20. ovog mjeseca na sastanku ministara vanjskih poslova. Tad će se na stol staviti razne opcije te nabrojiti potrebe, o čemu ovisi kakvo će točno biti hrvatsko sudjelovanje, odnosno hoće li slati vojnike, instruktore, logistiku ili će pomoć biti tek simbolična. Jučer ni u MORH-u nisu mogli komentirati jesu li i što stavili na raspolaganje misiji u SAR-u.Tu državu potresaju sukobi između snaga novog srednjoafričkog režima i pobornika svrgnutog predsjednika Françisa Bozizéa koji su prerasli u borbe kršćanskih i muslimanskih militanata zbog kojih je, prema podacima UNHCR-a, do sada raseljeno 935.000 ljudi, što je četvrtina stanovništva. Broj poginulih zasad se procjenjuje na nekoliko tisuća. Unatoč tome što je Francuska poslala vojne snage, sukobi ne jenjaju. Stoga su Francuzi na summitu u prosincu pozvali EU na solidarnost. Njemačka kancelarka Angela Merkel usprotivila se financiranju vojne akcije jedne članice, no potom se Poljska malim brojem vojnika pridružila Francuzima, čime je aktivirala tzv. Atenski mehanizam i otvorila put europskom novcu.
Dva scenarija
Prema dokumentu koji je visoka povjerenica za sigurnost EU Catherine Ashton podijelila diplomatima, Europska bi unija u okviru akcije zajedničkih sigurnosnih snaga poslala između 700 i 1000 ljudi u SAR kako bi zaštitila stanovništvo. Te bi snage bile prijelazno rješenje, na terenu bi djelovale između četiri mjeseca i godine dana, nakon čega bi mandat predale snagama Afričke unije ili mogućoj mirovnoj misiji UN-a. Zasad se govori o dva scenarija. Prema prvom, EU snage bi podigle baze u nekoliko gradova na zapadu države te ophodnjama stvorile sigurnu zonu koja bi pokrila i put do Kameruna. Druga pak opcija, koju zagovara Francuska, predviđa da se europske snage koncentriraju na glavni grad te preuzmu kontrolu nad zračnom lukom koju sada drže Francuzi.
>> Hrvati u Africi, Indiji i Nepalu školuju djecu i spašavaju gladne
Ostavimo propagandu barem s vremena na vrijeme. Bla, bla lijevo, bla, bla desno, nabaciti gomile totalno nepovezanih cinjenica i "cinjenica"; ograditi se od bilo kakve pripadnisti civiliziranom svijetu i nikada apsolutno nista ne uciniti, nikakvu obavezu preuzeti, nikakvu pomoc ponuditi,ti, ne biti dio apsolutno nicega. A onda sjesti i nakucavati gomile besmislenih recenica kritike i kuknjave. Za cestitati!