Nakon što je procurila strogo čuvana tajna da su Iran i SAD počeli izravno kontaktirati, iranski ministar vanjskih poslova Muhamed Javad Zarif potvrdio je da su predsjednici tih dviju država razmijenili pisma. I Barack Obama i Hassan Rohani žele okrenuti novu stranicu u odnosima Irana i SAD-a.
Najprije je Obama svom kolegi Rohaniju poslao pismo preko Qabusa bin Saida, sultana Omana, u kojem je pozitivno ocijenio posljednje predsjedničke izbore u Iranu.
Napisao je da ih smatra demokratskima te je izrazio spremnost da SAD ublaži sankcije nametnute Iranu ako Teheran počne iskreno surađivati u vezi s nuklearnim programom te da počne izravno pregovarati s Iranom o otvaranju nove stranice međusobnih odnosa. Američki predsjednik smatra Hassana Rohanija jednom od najpozitivnijih osoba koje su došle na čelo Irana od Islamske revolucije.
Nova stranica odnosa
Sultan Qabus pismo je predočio i duhovnom vođi Irana, ajatolahu Aliju Hamneiju koji je izrazio spremnost za pregovore sa SAD-om ako Washington promijeni svoju politiku prema Iranu. Hamnei ne vidi nikakvih prepreka da predsjednik Irana Rohani izravno pregovara s Amerikancima za vrijeme svog posjeta New Yorku zbog sudjelovanja na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda krajem rujna. Jedini uvjet koji su Iranci postavili za izravne pregovore s Amerikancima jest da Obamina administracija odustane od najavljenog napada na Siriju.
Irački novinar Muhamed Alzaydi kazao je za Večernji list da je irački premijer Nuri al-Maliki preko iračkog veleposlanika u Washingtonu prenio pismo u kojem se kaže da je Iran prvi put spreman okrenuti novu stranicu u odnosima s SAD-om i pristaje na razgovor o svim nesuglasicama kako bi se našao kompromis koji bi Iran izvukao iz teške gospodarske situacije.
Ahmadinejad prošlost
– Amerikanci vide, sada više nego ikad, da s umjerenim Rohanijem koji je došao na vlast mogu riješiti sve nesporazume između tih dviju zemalja.
Naime, kad se prvi put pojavio pred novinarima, Rohani je rekao da je njegov prioritet izvući Iran iz svjetske izolacije te da će pokušati uvjeriti svijet da će iranski nuklearni program biti isključivo u mirnodopske svrhe i neće biti prijetnja nijednoj državi, pa ni Izraelu. Rohanijevu čestitku Židovima u povodu njihove nove godine Amerikanci vide kao čin velikog preokreta iranske politike, za razliku od postupaka njegova prethodnika Ahmadinejada koji je svaki svoj govor koristio za napad na Židove i prijetnje uništenjem izraelske države – istaknuo je Muhamed Alzaydi.
Iako je Rohani napravio niz poteza kojima najavljuje reformu Irana i obnavljanje odnosa s Amerikom, nuklearni će program ostati gotovo nepremostiv problem.
>>SAD: Iran naredio militantima u Iraku napad na američke točke