„Ubili su Unità“, priopćila je redakcija lista Unità, koji je 1924. godine osnovao Antonio Gramsci, čelnik Talijanske komunističke partije (PCI). List Unità bio je službeno glasilo talijanske KP, a zatim i stranaka sljednica te najjače stranke ljevice.
List je prolazio više faza. Pri koncu Drugog svjetskog rata, odnosno 1944., utemeljena je izdavačka kuća Unità Spa, koja je 1994. propala, te list preuzima kuća Arca Spa, kuju sa 99,9% kapitala posjeduje Demokratska stranka, kakvo je bilo novo ime KP. Nakon samo četiri godine i ta je kuća propala, pa list preuzima Uem Spa, tvrtka u većinskom vlasništvu bivše KP. No, u vlasništvu tog izdavača sudjeluju i privatnici. Samo dvije godine kasnije, odnosno 2000., i Uem Spa propada, ali uspijeva prodati vlasništvo lista tvrtki Nie spa, koja je i danas vlasnikom Unità, te je i ona zbog dugova u likvidaciji.
„Kraj trke. Poslije tri mjeseca borbi, uspjeli su: ubiti su Unità“, napisala je redakcija lista kojem je glavni urednik Luca Landò. Premda je bilo najavljeno kako se list više neće tiskati od 1. kolovoza 2014., zapravo ni danas nije više na kioscima, jer nema novaca za tiskanje. Izdavačka kuća Nuova iniziativa editoriale (Nie spa) je u stečaju zbog gubitka od 35 milijuna eura. Jednom, također u ljetu, 2000. godine, Unità je prestao izlaziti na kioske, ali poslije osam mjeseci se ponovno tiskao zahvaljujući upravo izdavaču Nie spa.
Povijesni list talijanske KP, koji je imao veliku nakladu, jer su ga kupovali komunisti, u vrijeme krize i atentata Crvenih brigada, napr. 1974., imao je 240.000 naklade. Kako se stanje, poslije pada Berlinskog zida, mijenjalo na svim pozornicama, tako je i interes za listove ljevice opadao. Nakon ine obnove, Unità je 2001. tiskan u 72.000 primjeraka, a sada se prodavao u samo 20.000 primjeraka. Bez obzira što je list dobivao, kao i ostali dnevnici, državnu pomoć od sedam milijuna eura 2003. godine, koja se godinama smanjivala da bi 2012. iznosila 3,6 milijuna eura, gubici su rasli, a naklada je padala. Dakako, ima onih koji drže kako bi list ipak mogao još jednom izaći iz krize, ali takvo čudo je teško ostvarivo. U Italiji ima oko 90 dnevnih tiskovnih izdanja, od kojih 20, koji se prodaju na nacionalnoj razini, imaju nakladu veću od 50.000 primjeraka. Corriere della Sera ima najveću nakladu, odnosno 368.000 tiskanih primjeraka, plus 95.000 digitalnih primjeraka.
>>List talijanske lijevice Unita tvrdi da Al-Qai'da ima ogranak i u Hrvatskoj
Odakle će sad Silvio Tomasevich moći saznati što se dogadja u Italiji?