Od Sarajeva do kalifata za 100 eura

Oko 210 građana BiH ratovalo na strani ISIL-a, kući ih se vratio 51!

isil
Foto: Reuters/PIXSELL
20.08.2015.
u 13:45

Bošnjacima je ratovanje za tzv. Islamsku državu donijelo brojna razočaranja

Prema podacima iz trogodišnjeg istraživanja “Zov rata u Siriji i bosanskohercegovački kontingent stranih boraca”, sarajevskog profesora Vlade Azinovića i islamskog teologa i publiciste Muhameda Jusića, najmanje 210 ljudi iz BiH otišlo je od 2012. do kraja 2014. na ratišta u Siriji i Iraku, a do sad ih se vratilo 51.

Prema njihovu istraživanju utvrđeno je da su državljani BiH do Sirije najčešće putovali zrakoplovom. Oko 60 posto muškaraca i 20 posto žena, redovnim linijama letjelo je iz Sarajeva za Istanbul odakle su nastavljali unutrašnjim linijama turskih aviokompanija, obično do gradova neposredno uz granicu sa Sirijom, najčešće do Gaziantepa, pa dalje kopnom do Killisa i Azaza. Druga najčešće korištena ruta vodila je avionom od Istanbula do Hataya te kopnom do Reyhanlija i graničnog prijelaza Bab al-Hawa te dalje do Alepa u Siriji.

Poginulo ih je 26

Takav put avionom prilično je jeftin, a karta od Sarajeva preko Istanbula do Gaziantepa ili Hataya do srca kalifata stajala je samo 100 eura, što nikome nije bilo teško platiti. Istraživanjem je utvrđeno da je s roditeljima u Siriju odvedeno najmanje 25-ero djece u dobi od pet mjeseci do 17 godina. Najmanje još dvoje djece rođeno je u Siriji tijekom ili nakon 2013. godine, ali se može pretpostaviti da je taj broj sada puno veći.

Uvidom u dostupne izvore bilo je moguće zaključiti kako su se u nekoliko slučajeva još uvijek maloljetni mladići uključivali u borbene formacije kao ratnici, dok su maloljetne djevojke udavane, najčešće za muškarce iz tamošnjeg bh. kontingenta boraca. Na temelju osobnih svjedočenja na društvenim mrežama i uvida u dio zapisnika s policijskih saslušanja moguće je zaključiti da je jedan dio tih osoba jednostavno želio živjeti u skladu sa svojim identitetskim i vrijednosnim određenjima i da je u Siriju i Irak došao kao u svoje novo, poželjno i buduće prebivalište. Često i s vlastitom obitelji. Jasno je također da ih je dio bio angažiran i u borbenim formacijama. Nije moguće utvrditi koliko su te formacije zaista bile aktivno uključene u borbe, ali nema sumnje da su neki državljani BiH obavljali i vojničke dužnosti. Međutim, za one koji su dolazili u Siriju tijekom prve dvije godine rata vojni angažman donio je niz razočaranja, jer kada su odlazili, bili su uvjereni da će ratovati za pravu stvar. Međutim, ubrzo su vidjeli da je to sve lažna demagogija i da i među njima vlada nepotizam i korupcija i da to nije nikakav rat za vjeru, već za privatne interese bandita.

Studija je utvrdila da je 26 državljana Bosne i Hercegovine, 25 muškaraca i jedna žena, do sada poginulo u Siriji i Iraku. U odnosu na procjenu ICSR-a o smrtno stradalim stranim borcima u Siriji i Iraku od 5 do 10 posto, smrtnost među bosanskohercegovačkim državljanima, koja iznosi 16 posto, znatno je veća. Istaknuto je da je pet osoba poginulo tijekom 2013. godine, dok je 21 osoba, od kojih 20 muškaraca i jedna žena, poginula u 2014. godini, većinom u prvim mjesecima u unutarfrakcijskim borbama između Fronte al-Nusra i ISIL-a, te nešto kasnije u zračnim udarima koalicijskih snaga na položaje ISIL-a i u sukobima s kurdskim snagama.

Džamije bez minareta

Nakon objave studije i pogubljenja hrvatskog državljanina Tomislava Salopeka, gotovo sve obavještajne službe na području bivše Jugoslavije dignute su na noge i prate i istražuju svaku prijetnju koja dolazi od tzv. Islamske države. U Srbiji su jako zabrinuti zbog stotine džihadista iz Novog Pazara. Kako tvrde stručnjaci, najveći centar za regrutaciju Islamske države u Srbiji je u Novom Pazaru, dok je glavni centar smješten u Beču. Naime, u Novom Pazaru postoje džamije bez minareta u kojima se propagira radikalni islamizam i gdje se najnormalnije može stupiti u kontakt s ljudima koji ratuju za ISIL. U međuvremenu, novo zvjerstvo ISIL-a jučer je zaprepastilo svijet – objavili su snimku obezglavljivanja 82-godišnjeg kustosa Palmire Khaleda Asaada, koji je taj dragulj kulture vodio više od pola stoljeća. Njegovu glavu nabili su na kolac i izvjesili pokraj ceste. Džihadisti ISIL-a prije tri mjeseca zauzeli su sirijsku Palmiru, koja je pod zaštitom UNESCO-a.

>>ISIL ponovo prijeti Bosni: Uskoro će vas pogoditi velika tragedija

>>Danas odluka hoće li sve 22 arapske zemlje udariti na ISIL

Ključne riječi

Komentara 90

BC
bura.curba
14:10 20.08.2015.

to su dzihadisti, oni se ne vracaju tako brzo

HR
Hrvatskalatinica
15:23 20.08.2015.

daj reci nam hasane ,koliko ima iz Malejzije, indonezije,saudije,sudana,avganistana,iraka,sirije,jemena,francuske,njemacke,italije,australije,,indije, kine, cecenije,svedske,i norveske, tunisa,i libije, egipta i tanzanije, konga,i djibutija,senegala i portugalije, spanjolske i mauritanije ..itd..

JM
jorgovan.mojski
15:38 20.08.2015.

to je rat izmedju kulture i nekulture, izmedju onih koji napadaju i onih koji kazu nest brane, e sada zamislite tko se brani a tko napada,tko to gine od kakvih oruzja, tko to oruzje daje ili proizvodi, zasto se demokratijaa u izraelu posmatra sasvim isto kao u egiptu a ne isto za s.arabiju !? a onda zasto demokratija u s. arabiji se posmatra drugacije od one u iraku i siriji..sto je sa demokratijom Burme i myanmara...dali ste razmisljali sto su kriva 615 djece u palestini i dali su i oni teroristi ?!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije