Papa Franjo nema dvojbi o liku kardinala Alojzija Stepinca i nema ništa protiv hrvatskog naroda, a komisiju stručnjaka Katoličke i Srpsko-pravoslavne Crkve predložio je u nakani izgradnje kulture dijaloga, susreta i otvaranja, rekao je u intervjuu apostolski nuncij u Hrvatskoj nadbiskup Alessandro d' Errico.
Papa Franjo dobro je obaviješten o reakcijama iz Hrvatske na njegov prijedlog, rekao je D'Errico za portal Laudato.hr o novinskim nagađanjima da je cilj osnutka skupine stručnjaka "ekumenska" ili geopolitička strategija radi izgradnje "mosta" prema beogradskom patrijarhu Ireneju i prema patrijarhu Ruske Pravoslavne Crkve Kirilu.
To su više "politički manevri" , 'igre' i bilo bi čudno da se njima Papa služi, rekao je apostolski nuncij u intervjuu objavljenom jučer kasno navečer pod naslovom "Svrha mješovite radne skupine nije ponovno suđenje bl. kardinalu Stepincu u Beogradu".
Papa bi mogao odmah potpisati Dekret o Stepinčevoj svetosti jer "nema dvojbi o liku Stepinca" (...) i to mi je dao shvatiti na tisuću načina", rekao je D'Errico koji je o tome s papom dugo razgovarao.
Međutim, odabrao je izbjeći "napetosti" između dviju Crkava i predložio je stručnu skupinu koja može pomoći da "se rasprše sjene" koje su postojale između dvije Crkve i može pomoći "na putu pomirenja dva naroda".
"Recite to svima, i nemojte se umoriti ponavljati: nemam ništa protiv lika kardinala Stepinca i nemam ništa protiv hrvatskog naroda", citirao je D'Errico papu Franju.
Papa Franjo naglasio je da želi "otvorenu Crkvu", "Crkvu koja razgovara", "ekumensku Crkvu", a to se odnosi i na odluku "koju ćemo donijeti o kanonizaciji blaženog kardinala Alojzija Stepinca", kazao je nadbiskup D'Errico.
Nakana je mješovite komisije provesti načelo koje Papa zagovara u svojim misama i djelima, a to je "promjena mentaliteta", također i promjena mentaliteta pomalo zatvorene Crkve.
"Osjećamo potrebu izgrađivati kulturu dijaloga i susreta", a ne ostati zatvoreni u našim parametrima", prenio je D'Errico misli pape Franje.
Sveti Otac smatra da treba "izaći" iz naših okvira i "poći" prema svima, i u tome "moramo dati povlašteno mjesto odijeljenoj braći", rekao je apostolci nuncij u RH.
Objasnio je da mješovita komisija ima svoju prirodu i cilj, a to znači "sagledati okolnosti u kojima se blaženi Alojzije Stepinac povijesno našao" te "suočavao u tom vremenu".
Komisija bi trebala imati po tri člana iz svake Crkve, no moguće je da se njihov broj poveća s jedne ili druge stane, a moguće je da pokroviteljstvo nad njom preuzme Sveta Stolica. Prvi sastanak trebao bi se održati u Rimu na kojem će se točno utvrditi program rada i vremenski okvir za rad povjerenstva.
..dosta je demagogije ,bilo i pošteno da s riječi prijeđe na djela..a most s pravoslavcima neka izgrađuje na promicanju istine o Draži Mihailoviću,Nediću,Vučiću,Nikoliću Pupavcu...