Čeh, Britanac, Danac, Estonac i Letonac na čelu su nove fronte EU protiv Rusije, doznaje Večernji list.
Oni čine jezgru nove radne skupine nazvane “EU razbijači mitova”, što je ime “ukradeno” od kultne popularnoznanstvene serije – i zadatak im je razbijati mitove, odnosno parirati (dez)informacijama koje stižu iz proputinovskih medija i upravo u Bruxellesu počinju s radom.
Šire vrijednosti EU
Uz već spomenutih pet stručnjaka za Rusiju, koji su nova akvizicija i koje su predložile – ali ih i plaćaju – države članice, u skupini su još četiri stručnjaka već zaposlena u Europskoj službi za vanjsko djelovanje (EEAS) pod vodstvom Talijanke Federice Mogherini. Večernji list dobio je na uvid dokumente EEAS-a u kojem se državama članicama EU pojašnjava mandat novoosnovanog tima, nazvanog East Com (Istočno komuniciranje), što je službeno ime Razbijača mitova, kao i pismo kojim su članice, uključujući i Hrvatsku, bile pozvane da u tim predlože svoje ljude, dobre poznavatelje Rusije, ruskog jezika s iskustvom u odnosima s javnošću ili novinarstvu te vješti u korištenju društvenih mreža.
Samo je pet država – Češka, V. Britanija, Danska Estonija i Letonija – poslalo je ljude u Bruxelles. Oni su, formalno, vanjski suradnici s ugovorom na godinu dana. Plaća im iznosi oko 4000 eura, a na platnoj su listi matičnih država te ne opterećuju proračun EU. Slijedom dogovora u ožujku na Europskom vijeću, East Com je osnovan s namjerom promoviranja politike EU i vrijednosti EU prema istočnom susjedstvu, s ciljem jačanja medijske scene. Imperativ je jačanje pozitivne narative i svijesti da “postoje dezinformacijske aktivnosti koje šire vanjski faktori”, zbog čega treba ojačati kapacitete EU da mogu predvidjeti i odgovore na takve aktivnosti, kaže se u dokumentu Služb za vanjsko djelovanje.
U pismu-pozivu državama članicama bili su jasnija: “Glavni je cilj spriječiti sve jaču rusku propagandu”, stoji u pismu koje smo vidjeli. “Posao se sastoji od provjere informacija i mitova te njihovo ispravljanje. Zaposlenici će raditi na razvoju i neprestanom razvitku EU narative i europske agende preko novinskih članaka, uvodnika i kolumni u novinama, preko detaljnih infografika i statističkih podataka”, kaže se.
Citatom na citat
U praksi, njihov rad izgleda ovako – uz rad na društvenim mrežama, tjedno se sastavlja zbirno izvješće i šalje partnerima i pretplatnicima. Izvješće je u obliku tablice: taksativno se, po datumima, identificiraju sporne priče. Primjerice, 26. studenoga, na portalu Sputnik na njemačkom jeziku objavljena je priča o tome da je kći turskog predsjednika Erdogana vlasnica bolnice u kojoj liječe ISIL-ove borce. Kao protudokaz dezinformaciji, u tablici se navodi rečenica “Veza između Erdogana i ISIL-a nije dokazana”. Isti dan izdvojena je tvrdnja, koju su označili dezinformacijom, da je borba protiv ISIL-a primarna ruska misija u Siriji te da su ruske zrakoplovne snage uništile 819 ISIL-ovih meta. Priču su objavile mnoge medijske kuće i na ruskom i na engleskom jeziku. Protudokazi koje nude EU razbijači mitova su sljedeći: četiri petine ruskih udara u Siriji nemaju za cilj Islamsku državu. Tome prilažu analizu Reutersa u kojoj takvu tvrdnju iznosi Institut za proučavanje rata, američke agencije iz 2007., koja nudi “neovisne analize vojnih operacija”. Reuters citiraju i Alexandera Goltsa, ruskog kolumnista i zamjenika urednika novina Ježednevnji žurnal.
Kao dezinformacija je klasificirana izjava ruskog predsjednika Vladimira Putina da je Rusija “unaprijed informirala američke partnere gdje, kada i na kojoj visini će piloti operirati”. Priču je, na engleskom, objavio Bloomberg. Protudokaz: Rusija nije objavila plan, čemu se prilaže tekst Reutersa koji citira dva američka neimenovana dužnosnika koji odbacuju Putinove tvrdnje.
>>Je li Putin jedini svjestan što se u Siriji zapravo događa
>>Vladimir Putin i Recep Erdogan žele obnoviti Rusko i Otomansko Carstvo
Amerika vrlo uspješno razvaljuje EU.