Iako premijer David Cameron već mjesecima najavljuje referendum o izlasku Velike Britanije u Europskoj uniji, njegova ideja vrlo se vjerojatno rasplinula i to samo jednom jedinom izjavom.
– Posebni odnosi koje imamo s Velikom Britanijom uvelike bi pali ako ona napusti Europsku uniju. Američki je interes vidjeti jak britanski glas u EU – ustvrdio je u Londonu Philip Gordon, zamjenik američkog državnog tajnika specijaliziran za Europu.
Posebno je simptomatično da je ovo upozorenje izrečeno samo nekoliko tjedana prije negoli je David Cameron u svom velikom govoru trebao najaviti raspisivanje referenduma ako pobijedi na izborima 2015. godine.
Šira američka slika
Naravno, Gordon je ustvrdio da Velika Britanija ima pravo sama odlučivati o svojoj sudbini, ali umjesto da raspravlja o napuštanju EU, to bi vrijeme mogla bolje iskoristiti.
– Svaki sat proveden na summitu EU na kojemu se raspravlja o takvim pitanjima, sat je manje utrošen na rasprave kako riješiti zajedničke probleme koje svi imamo, poput nezaposlenosti, rasta ili postizanja mira u svijetu – ustvrdio je Gordon za kojega je vrlo jasno da nastupa s jasnim stavovima američke administracije i samog predsjednika Obame.
– Cameron nema snage sam izvesti referendum, politika je jedna stvar, ali interesi su velikog biznisa nešto sasvim drugo. I velike se britanske tvrtke protive napuštanju Unije pa se tako i Virgin Airlines prije nekoliko dana oglasio tvrdeći da bi izlazak bio poguban za posao. Ideja o napuštanju EU tipična je maloengleska ideja iz redova konzervativaca koji imaju paranoje da je sve što dolazi iz Bruxellesa usmjereno protiv Britanije. Amerikanci tu imaju drugačiji pristup, oni gledaju širu geopolitičku sliku, kaže za Večernji list David Cronin, irski novinar koji u Bruxellesu prati zbivanja u Europskoj uniji.
Upravo je zato SAD izvukao svoj najjači argument, posebne odnose koje već desetljećima imaju s Londonom što je Veliku Britaniju pretvorilo u njihova prvoklasnog političkog, gospodarskog i vojnog partnera. Ovi izuzetno bliski odnosi koje su još 1946. uspostavili Churchill i Truman omogućili su tijesnu suradnju na cijelom nizu polja, od zajedničkih vojnih baza preko razmjene tehnologije do izravnih ulaganja u gospodarstvo.
Situacija se promijenila
Američki i britanski lideri tradicionalno su i osobno vrlo bliski. Međutim, vrijeme se promijenilo, Velika Britanija više nije sila kakva je nekad bila, a posebni odnosi sada su i sredstvo za obuzdavanje ambicija koje ne odgovaraju Washingtonu.
– Situacija se može zamisliti kao da SAD vozi motocikl, a Britanija je suvozač na stražnjem sjedištu. Kada SAD kaže da suvozač siđe, vožnja je završena – kaže Cronin.
>>Amerikanci upozoravaju Britance: Ostanite u Europskoj uniji
. Naravno da ista pravila igra ne mogu biti interes Njemacke i V.B. istovremeno i to je i razlog da V.B. kao i neke druge zemlje nikada ne mogu biti u eurozoni sa Njemcima...Citav niz malih clanica koje slijede tudje interese su osudjene na propast .