U neka druga vremena, trebao je to biti summit NATO-a posvećen povlačenju iz Afganistana i eventualno pozivanju Crne Gore u članstvo. No, dok stižu izvještaji kako granate ruske vojske padaju na ukrajinske vojnike unutar granica Ukrajine, lideri 28 zemalja članica NATO saveza okupili su se danas u Walesu kako bi Rusiju detektirali kao agresivnu prijetnju miru i sigurnosti u Europi i vratili naglasak prvom od ukupno tri ključna zadatka NATO-a u strateškom konceptu tog saveza: zajedničkoj obrani svoga teritorija.
Na summitu, koji se nastavlja još sutra, donosi se Akcijski plan o pripravnosti.
Potrebne su promjene
- Potrebne su promjene kako bismo osigurali vidljiviju prisutnost na istoku - rekao je glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen.
- NATO nije relikvija Hladnog rata nego snažno oruđe za otklanjanje opasnosti današnjice i sutrašnjice - dodao je u govoru uoči početka jučerašnje rasprave na summitu u mjestu Newport nedaleko od glavnog grada države Wales, Cardiffa.
FOTO: Reuters/PIXSELL
Rasmussena je jučer u stopu pratila pomoćnica glavnog tajnika NATO-a Kolinda Grabar Kitarović, a Hrvatsku kao zemlju članicu na summitu je predstavljao predsjednik Ivo Josipović kao vođa delegacije u kojoj su još i ministar obrane Ante Kotromanović i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić.
- Ono što možemo ponuditi Ukrajini je medicinska pomoć za sve vrste ranjenika koji se mogu doći liječiti u Hrvatsku. A u svemu ostalom, naravno, slijedit ćemo korake NATO-a - rekao je ministar Kotromanović, dok je predsjednik Josipović naglasio kako su saveznici i dalje fokusirani na pokušaj uspostavljanja mirovnog dijaloga i pokušaj da se kriza u Ukrajini riješi mirnim putem.
- Ukrajina traži i pomoć u oružju, no o tome se u ovom trenu među NATO članicama ne govori - dodala je Pusić.
'Udarna snaga'
Akcijski plan o pripravnosti uvodi novost u obliku postrojbi koje se službeno opisuju kao "udarna snaga", koje će biti vrlo brze u kretanju istočnoeuropskim zemljama članicama NATO-a i vrlo snažne zahvaljujući sofisticiranom naoružanju i vrhunskoj spremnosti.
- Ta udarna snaga moći će biti raspoređena vrlo brzo u slučaju potrebe - rekao je Rasmussen. Zbog te odluke, koja služi odvraćanju Rusije od mogućeg uplitanja u baltičke zemlje na način na koji se upliće u Ukrajinu, ovaj summit proglašen je krucijalnim u NATO-ovoj povijesti i ostat će upamćen kao trenutak u kojem NATO redefinira svoj odnos prema Rusiji.
Danas, prvog dana summita, usvojena je i zajednička deklaracija s Ukrajinom. NATO želi pomoći Ukrajincima da poboljšaju svoju sposobnost da se obrane. Ali Ukrajina ne može računati na konkretniju vojnu pomoć jer je glavni zadatak saveza obrana saveznika koji su članovi, a ne onih koji su izvan saveza. Na temu proširenja saveza, ovaj summit donosi odluku prema kojoj se do kraja 2015. treba odlučiti je li sazrijelo vrijeme da se Crna Gora pozove u članstvo. U neslužbenim razgovorima izvan dnevnog reda summita kao najvažnija tema nametnula se rasprava o tome što učiniti u borbi protiv Islamske države u Iraku i Siriji.
Američki predsjednik Barack Obama i britanski premijer David Cameron zajedničkom izjavom pozvali su NATO da se suprotstavi IS-u, premda još nije dogovoreno kako. Premijer Cameron jučerašnjim izjavama iz Walesa daje naslutiti da je spreman izvesti zračne napada na položaje IS-a u Siriji čak i bez traženja odobrenja sirijskog predsjednika Assada za korištenje sirijskog zračnog prostora.
- U pravnom smislu, ne smatram da je to tako komplicirano. Iračka vlada je legitimna vlada dok je predsjednik Assad počinio ratne zločine protiv svoga naroda i zbog toga je nelegitiman. Predsjednik Assad je dio problema, a ne dio rješenja - rekao je Cameron za BBC Radio uoči početka summita NATO-a.
pogodite od cije djece ce ta postrojba biti sastavljena od nase ili njihove(sa slike)