Sjeverna Koreja planira sljedećih dana ili tjedana lansirati projektile, kazao je visoki američki dužnosnik, a prenosi CNN.
Komunikacija koju su presreli posljednjih dana sugerira kako Pjongjang možda planira lansiranje balističkih raketa sljedećih dana ili tjedana, kazao je dužnosnik. Nije poznato hoće li to biti samo testiranje ili stvarni napad.
S. Koreja premjestila projektile na obalu
Ministar obrane Južne Koreje Kim Kwan-jin pred parlamentarnim odborom u Seulu kazao je da je Sjeverna Koreja premjestila projektile srednjeg dometa na istočnu obalu za hitno testiranje ili vojnu vježbu. Čini se da projektili nisu usmjereni prema SAD-u.
Sjeverna Koreja trebat će mnogo više nuklearnog goriva da ostvari nuklearne prijetnje, piše Big Story. Čak i ako Pyongyang danas počne s radom na svom nuklearnom reaktoru, mogu proći i godine dok ne proizvede veće količine goriva za nuklearno naoružanje, tvrde stručnjaci.
Najave da će napasti i simulacije napada najvjerojatnije su napori da Pyongyang proizvede strah da bi osigurao vodstvo Sjeverne Koreje dok pokušava izvući ustupke od SAD-a i njihovih saveznika, tumače stručnjaci.
S. Koreja nema dovoljno naoružanja
Unatoč posljednjim prijetnjama S. Koreja nema baš dovoljno nuklearnog naoružanja zbog nedostatka sirovina, ali nema ni dovoljno provedenih testiranja, rekao je Siegfried Hecker, stručnjak za nuklearno naoružanje.
Ono što je poznato jesu činjenice kako posjeduje sposobnost da proizvede oba goriva koja se mogu koristiti kao atomske bombe – plutonij i uranij.
Već su počeli radovi na reaktoru koji bi ponovno mogao biti u pogonu i prije nego što se očekuje, navodi se u izvješću američkog Istraživačkog Instituta koji analizira satelitske snimke nuklearnog kompleksa Nyongbyon.
Za obnovu rashladnog tornja potrebno je najmanje šest mjeseci, no fotografije od 27. ožujka pokazuju postavljanje alternativnog sustava hlađenja koji bi se mogao osposobiti za tek nekoliko tjedana. Reaktor koji se nalazi 55 km sjeverno od Pyongyanga, zatvoren je 2007. godine, a rashladni toranj uništen je idućeg ljeta kao dio programa razoružanja.
Ciljaju američke mete?
Sjevernokorejski diktator Kim Jong-un, podsjetimo, odobrio je plan za postavljanje raketa koje su usmjerene na američke mete, uključujući vojne baze u Pacifiku i na području Južne Koreje. No, nije on prvi sjevernokorejski lider koji je uputio prijetnje SAD-u da bi privukao pozornost SAD-a. Neki stručnjaci iz obrambenih vojnih krugova smatraju da možda Kim ne zna ni sam što radi.
– Možda je ipak malo pogubio konce u svemu ovome – smatra ministar obrane SAD-a Chuck Hagel.
Sjeverna Koreja dosad je izvela ukupno tri podzemna nuklearna testa, što je gotovo zanemarivo prema brojci kojom se može pohvaliti SAD s više od tisuću nuklearnih testiranja, a stručnjaci tvrde da S. Koreja ima u rezervi plutonija dovoljno za četiri bojne glave, ali nema rješenje za izradu bombe.
>>Odobren napad na SAD – Sj. Koreja postavila rakete na obalu
>>Sve o prijetnjama Sjeverne Koreje pročitajte u našem specijalu