Možda je osnivač WikiLeaksa dobio azil u Ekvadoru, ali teško će stići do te države. Zasad Jullian Assange nastavlja gotovo dvomjesečni boravak u \"zlatnoj krletki\", ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu, dok izvan njega bjesni diplomatski rat između Velike Britanije, odlučne da prema međunarodnoj tjeralici zbog seksualnog napastovanja izruči Assangea Švedskoj, te Ekvadora, odlučnog da zaštiti Assangea.
\'Marioneta SAD-a\'
Sazvan je hitni sastanak Organizacije američkih država, a Ekvadoru su se pridružile i južnoameričke države, poput Kube i Venezuele, koje dijele antiameričku agendu, osupnute britanskom prijetnjom da će napasti veleposlanstvo. Britanski Foreign Office negira prijetnju, ali mogućnost ipak temelji na dosad malo poznatom zakonu, donesenom 1987., nakon što je policajka ubijena hicem iz libijskog veleposlanstva. Veleposlanstva se tretiraju kao teritorij strane države, no prema Zakonu o diplomatskim i konzularnim predstavništvima, taj se status može ukinuti pod određenim okolnostima.
– Nećemo dopustiti Assangeu da slobodno izađe iz Britanije. Nema pravnog temelja da to učinimo. Izručenje nije povezano s radom na WikiLeaksu, već sa švedskim uhidbenim nalogom i nema nagodbe sa SAD-om – kazao je ministar vanjskih poslova William Hague.
Prava je bojazan, navode iz Ekvadora, da bi iz Švedske Assange mogao biti prebačen u SAD gdje mu je \"ugrožen život\", s čim se slaže i Julianova majka, nazivajući Britaniju \"marionetom SAD-a\". Prije davanja azila ekvadorske su vlasti, kažu, kontaktirale sa švedskim vlastima, no one im nisu bile spreme jamčiti da se takav scenarij neće dogoditi niti su željele ispitati Assangea u Londonu. U novonastaloj pat-poziciji britanski listovi analiziraju može li i kako Assange napustiti veleposlanstvo a da ga ne uhite. Mogao bi dobiti diplomatsku putovnicu, no ona ga ne štiti od zakona drugih država. Davanje diplomatskog statusa, kažu, rasplamsalo bi krizu – osobe s diplomatskim statusom imaju imunitet od kaznenog progona, no i Ekvador ima obvezu poštovati zakone Britanije te se ne miješati u unutarnje poslove. Mogli bi ga prevesti diplomatskim vozilom, izuzetim od pretraživanja, no u jednom trenu ipak mora izaći iz njega. Najbizarnija teorija – jednom isprobana – bila bi pokušaj slanja Assangea u sanduku ili torbi s oznakom diplomatske pošte.
Pogrešno označen sanduk
Tako je 1984. nigerijski političar Umaru Dikko stavljen u sanduk, no pokušaj slanja u Nigeriju nije uspio jer sanduk nisu ispravno označili kao diplomatski paket. No, upozoravaju Britanci, i torba mora kroz skener na aerodromu pa i taj plan ne jamči uspjeh. Usprkos tomu što je veleposlanstvo okruženo policajcima, koji čekaju da uhite Assangea, osnivač WikiLeaksa objavio je da će u nedjelju izaći iz zgrade i – održati govor. Detalje kako će to učiniti nije naveo.
Imam samo dve reči: gamad britanska!!!