korupcijski rizik

Austrija uvodi transparentnije financiranje političkih stranaka

euri
Davor Puklavec
15.05.2012.
u 16:18

Novim je mjerama predviđeno da političke stranke moraju dobivene prihode iz dobrovoljnih priloga (donacija) veće od 5000 eura javno obznaniti što znači navesti ime i adresu donatora

BEČ – Da bi uklonila visoki rizik koji proizlazi iz netransparentnog i nenadziranog stjecanja i trošenja financijskih sredstava političkih stranaka, austrijska je vlada u utorak u Beču jednoglasno prihvatila nacrt paketa mjera transparentnosti i reforme stranačkog financiranja.

Da bi novi zakon stupio na snagu, potrebna je dvotrećinska većina u austrijskom parlamentu, što znači da bi za spomenuti nacrt „paketa“ vladajuće koalicije koju čine socijaldemokrati i narodnjaci trebala biti barem još jedna oporbena stranka.

Novim je mjerama predviđeno da političke stranke moraju dobivene prihode iz dobrovoljnih priloga (donacija) većih od 5000 eura javno obznaniti, što znači navesti ime i adresu donatora. Također im je strogo zabranjeno uzimanje priloga od poduzeća u kojima država ima najmanje 25-postotni vlasnički udio. Isto tako zabranjeno je primanje anonimnih donacija čija je vrijednost veća od 1000 eura.

Novina je i to da se ukida povrat troškova za aktivnosti izborne promidžbe. Pokrajinama je dozvoljeno da po biraču isplate političkim strankama najviše 22 eura, a na saveznoj razini 5 eura (dosad je bilo 2,40 eura).

Kako su na novinskoj konferenciji rekli savezni kancelar Werner Faymann i potkancelar Michael Spindelegger, uvođenjem nove donje granice na pokrajinskoj i saveznoj razini, ukupan iznos subvencija za financiranje političkih stranaka udvostručen je i iznosi gotovo 32 milijuna eura. Istaknuli su da stranke u budućnosti na izbornu kampanju ne bi smjeli potrošiti više od sedam milijuna eura dodavši kako su za one koji se ogriješe u zakonsku regulativu predviđene kazne do 100.000 eura.

Pravo na redovito godišnje financiranje iz sredstava državnog proračuna imaju, prema prihvaćenom nacrtu, isključivo političke stranke koje imaju zastupnike u austrijskom parlamentu, što znači da posve male stranke i nezavisne liste ostaju bez državne novčane potpore.

Kancelar Faymann napomenuo je da bi veliki dio odredbi paketa transparentnosti, primjerice zabrana primanja donacija od državnih tvrtki, kao i obveza stranaka da javno obznane ime i adresu donatora za dobrovoljne novčane priloge veće od 5000 eura trebale stupiti na snagu već 1. srpnja ove godine.

Austrijski mediji izvještavaju da je nakon kancelarova objašnjenja ostalo nejasno moraju li političke stranke javno imenovati i donatore, odnosno sponzore pružanja usluga ili davanja proizvoda bez naplate, poput oglašavanja u stranačkim medijima i organiziranja stranačkih manifestacija, kao što je to predviđeno za dobrovoljne novčane priloge fizičkih i pravnih osoba veće od 5000 eura.

 

 

Komentara 1

OB
-obrisani-
08:56 16.05.2012.

transparentnije financiranje-sta to znaci da ce sa transparentima financirat kampanje, rezet ih na sitne novcanice????????? interesantno je i to da ta rijec nije se nikad koristila u hrvatskoj, a koristi se svugdje u zapanoj europi i to jasno i glasno na \"transparentni\" nacin-bez prijevoda, jer je transparentna-a doma stalo laju kako vode \"transparentnu\" politiku od kad su zivi??????????

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije