Amerikanci su izmislili kovanicu vrijednu nevjerojatnih tisuću milijardi dolara! Ta kovanica sa 12 nula trebala bi biti spas od fiskalne litice niz koju Amerika definitivno može skliznuti 1. ožujka ove godine.
I dalje na rubu litice
Amerikanci su točno u 5 do 12 prije Nove godine uspjeli zakočiti na rubu fiskalne provalije, kompromisom o raspodjeli novca iz proračuna. Proračunske rupe pokrpat će veći porezi za najbogatije. No pravi problemi nisu riješeni, a Amerika je dosegla zakonom propisanu granicu zaduženosti od 16,4 bilijuna dolara (16,4 tisuće milijardi dolara). Ako demokrati i republikanci do kraja veljače ne uspiju dogovoriti novi limit, Amerika će definitivno skliznuti niz fiskalnu liticu jer neće moći plaćati svoje obveze.
No demokrati u Bijeloj kući našli su rješenje – fintu kojom žele predriblati liticu. Američki zakon zabranjuje tiskanje novca kada je dostignut limit zaduživanja, ali dopušta izdavanje prigodnih kovanica. Huffington post u tekstu “Platinasta opcija” piše da su se demokrati oko Baracka Obame dosjetili da bi izdavanjem jedne prigodne platinaste kovanice vrijedne tisuću milijardi (bilijun) dolara, koja bi bila pohranjena u federalnim rezervama, mogli riješiti problem.
– Ako republikanci počnu izdavati popis zahtjeva koje vlada mora ispuniti prije nego što dobije podršku za povećanje duga, Obama jednostavno treba reći da on želi izdati platinastu kovanicu kojom će vlada plaćati svoje račune – piše na Bloombergu Josh Barro u tekstu “Zanimljivo rješenje”.
Na američkim forumima ideja o platinastoj kovanici postala je hit – tisuće ljudi argumentiraju za i protiv, a Huffington post piše da je Bijela kuća raspisala online peticiju za kovanicu. Najugledniji zagovornik kovanice je nobelovac Paul Krugman.
Kratkoročno rješenje
– To je samo trik, ali budući da je propisani plafon duga sam po sebi također blesavo rješenje, postoji dobar razlog za korištenje svih dostupnih trikova – smatra Krugman. Protivnici superkovanice upozoravaju da bi ona povećala inflaciju. No Krugman smatra da je strah neutemeljen jer taj novac uopće neće ući u “krvotok gospodarstva” koje se jako slabo oporavlja, čime je smanjen strah od inflacije.
– Ova ideja s kovanicom je bizarna, ali nije neprihvatljiva. Temeljna dilema je ipak: naglo smanjiti državnu potrošnju i zaduživanje ili ne. Glavni ekonomist MMF-a Blanschard je nedavno potvrdio tezu da naglo smanjenje javne potrošnje može izazvati multiplicirano smanjenje poslovnih aktivnosti – kazao je analitičar Damir Novotny i dodao da se srednjoročno izlaz ipak mora tražiti u kombinaciji restrukturiranja javnog sektora smanjivanjem javne potrošnje i privatiziranjem dijela javnih službi te fiskalnim poticanjem investicija u privatnom sektoru.
– Novčanice i kovanice danas uopće ne trebaju postojati. Suvremeni novac vrijedi onoliko koliko vrijedi gospodarstvo. Ovo s kovanicom samo je psihološki trik. U američkom interesu demokrati će s republikancima postići kompromis i oko duga kao što su se dogovorili oko proračuna – republikanci su pristali da se poveća porez za najbogatije, ali ishodili su da se ne dira vojni proračun – kazao je ekonomist Ljubo Jurčić.
>> Amerika izbjegla \'fiskalnu liticu\', porezi rastu najbogatijima
kada bi se ostvarila ideja Ljube Jurčića, da izbacimo papirnati novac, probajte samo zamisliti da vam iz bilo kojeg razloga (pa makar to bila i činovnička greška) blokiraju nematerijalna sredstva plaćanja (kartice) ... nema onda crne zalihe koju izvučemo iz čarape ili razbijemo dječju kasicu prasicu...onda nema niti toliko da odemo do banke i izgladimo stvari...postanemo robovi i taoci banaka...srami se Ljubo što podilaziš bankama, srami se