Gotovo dva mjeseca nakon što su javnosti predstavili prijedlog novih kriterija za upis u srednje škole i u međuvremenu provedene javne rasprave, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta danas je objelodanilo dorađena i, čini se, tek neznatno izmijenjena pravila. U odluci o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u prvi razred srednje škole piše da će se bodovati "prosjek zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja".
Ovisi o vrsti škole
To znači da će se zbrajati sve ocjene, podijeliti s brojem predmeta i da više, primjerice, vrlo dobar uspjeh postignut s prosjekom ocjena 3,5 ili 4,4 neće nositi isti broj bodova. No ono što u prvom prijedlogu nije postojalo, a sada je uvedeno jest bodovanje ocjena iz predmeta u sedmom i osmom razredu. Tako će se za sve škole, gimnazije i strukovne, bodovati hrvatski jezik, matematika i strani jezik koji su obvezni predmeti i za polaganje državne mature. No, osim njih, bodove za upis u srednje škole trebale bi nositi i ocjene iz još tri predmeta važna za nastavak obrazovanja. O kojim je predmetima riječ, ovisit će o vrsti škole, ali na popisu su, primjerice, za ekonomske škole povijest, geografija i tehnička kultura, za elektrotehničke i računalske – fizika, kemija i tehnička kultura. Za čitavo područje graditeljstva i geodezije važne su fizika i tehnička kultura, a za pojedina zanimanja i likovna kultura.
Strukovne gimnazije
Za gimnazije će se, osim tri obvezna predmeta, bodovati uglavnom biologija, povijest i geografija, za klasične latinski jezik, a za prirodoslovno-matematičke biologija, kemija i fizika. Dodatna dva boda učenicima će donijeti završena osnovna plesna i glazbena škola, a četverogodišnje učenje dva strana jezika donijet će im jedan bod. Izravan upis u željenu školu imat će učenici koji su u sedmom ili osmom razredu na međunarodnom ili državnom natjecanju pojedinačno osvojili prvo mjesto i to iz predmeta važnog za upis u školu. Prvo mjesto osvojeno u petom ili šestom razredu donijet će im tri boda. Vrednuju se i sportski uspjesi – najviše s tri boda za osvojena prva mjesta na državnom ili međunarodnom natjecanju. Prednost pri upisu, uz uvjet da prijeđu potreban bodovni prag te uz odgovarajuće dokumente, imaju i djeca sa zdravstvenim teškoćama te oni koji žive u teškim ekonomskim, socijalnim i odgojnim uvjetima. Minimalan je bodovni prag za upis u gimnazije 56, a za eksperimentalni program strukovne gimnazije 50 bodova te 44 boda za upis u ostale četverogodišnje škole. Upisi će se, kako je i najavljeno, obaviti elektronički, prijave će početi već u travnju, a upisi bi trebali biti početkom srpnja.
>> Jovanović: Za upis u srednje škole trebat će dobra internet-veza
...i opet će ogroman pritisak pasti u travnju, svibnju u svim razredima na predmetne učitelje pojedinih predmeta kad roditelji počnu kalkulirati, zbrajati i množiti, a ocjene na polugodištu nema.................divno..