Za posjeta Borisa Tadića posebno se razgovaralo o potrazi za nestalima, što je ocijenjeno jednim od najvećih problema koji opterećuje odnose dviju zemalja. Tadić je u Vukovar donio i dio dokumentacije odnesene iz vukovarske bolnice tijekom 1991. godine. Istaknuo je da svi koji su počinili ratni zločin moraju biti procesuirani i kažnjeni.
– Zajednički smo zaključili da i Hrvati i Srbi u Hrvatskoj moraju sudjelovati u otkrivanju grobišta nestalih. U odvojenim sastancima došli smo do saznanja da i jedni i drugi imaju neke informacije o mogućim grobištima – rekao je Tadić.
– Iz vukovarske bolnice odnesena je sva dokumentacija iz tih ratnih mjeseci. Tražili smo je nebrojeno puta jer smo znali da je u Beogradu, ali je nismo mogli dobiti. Ne znamo što je unutra, ali nadam se da će ona pomoći da se riješi barem dio nekih nestalih osoba iz Vukovara – rekla je ravnateljica vukovarske bolnice Vesna Bosanac.
Nema zastare za zločince
Predsjednik Josipović istaknuo je kako je dogovoreno da će dvije države učiniti maksimalne napore da bi pronašle nestale, ali i da se procesuiraju ratni zločinci. – Svaki zločin treba osuditi i ne smije biti zastare za takve slučajeve. Zločin je zločin bez obzira na nacionalnost – poručio je Josipović. Dvojica predsjednika, zajedno s premijerkom Kosor, sastala su se s udrugama i obiteljima nestalih Vukovaraca te s predstavnicima srpskih udruga i općina.
– Svakako da smo zadovoljni posjetom Borisa Tadića Vukovaru, on je korak naprijed u odnosima dviju država. Tadić je predsjednik novog doba i kova i neopterećen politikom iz 90-ih godina, ali ipak ima dužnost da raščisti sva događanja iz toga doba. Njegova isprika za zločine svakako je dobrodošla, no ona, osim političkog čina, neće predstavljati ništa ako ne uslijede neki konkretni potezi kako bi se pronašli i dostojno pokopali nestali koje tražimo 19 godina – rekao je Ivan Pšenica, predsjednik Saveza udruga nestalih i zatočenih hrvatskih branitelja. Ponovno je istaknut podatak da se na popisima nestalih u Hrvatskoj danas vodi 1859 osoba, od kojih su 354 s područja Vukovara.
Ovdje svaka ulica pamti
Predstavnici udruga i obitelji nestalih ponovili su da je Vukovar i danas velika neispričana priča te da svaka ulica ima neku svoju tajnu i tragičan kraj.
– Meni dolazak Borisa Tadića u Vukovar ne znači ništa. Ovdje su počinjeni strašni zločini, mnogi se i danas vode kao nestali i mislim da je potrebno prije svega riješiti ta pitanja pa onda organizirati ovakvo što. Moj suprug je gažen tenkom. Od njega sam uspjela pokopati samo kosti ruku. I sama sam završila u logoru i prošla sve i svašta. Prvi put o tome govorim, ali ovaj posjet mi je dao snage da progovorim – rekla je Vukovarka Fanika Janko, predsjednica Udruge Hrvatska žena. I Jelena Baketa još traži sina. – Nikad ništa nisam doznala o njemu. Jedino što znam je da je bio u autobusu koji je došao na Ovčaru, ali mu se poslije gubi svaki trag. Živim u nadi i stalno se okrećem oko sebe ne bih li ugledala svoga sina. No prolaze godine pa se bojim da ću i umrijeti, a neću pronaći i pokopati svoga sina. To me najviše boli i straši – rekla je Jelena Baketa.
Sve im suze niz donjeleđne brežuljke klize! Taj isti Tadić je napravio sve što je bilo u njegovoj moći da se pilota Emira Šišića koji je raketom zrak-zrak oborio helikopter promatračke misije nad RH ne izruči RH. Uostalom, nije mi jasna taktika da se puku ne objavi glavna background vijest dana - Srbi su od Vlade RH dobili pravo na otkup stanova pod uvjetima povoljnijim nego branitelji, baš danas... Zašto tajite!? Zato i fol ta igračka plačka srbijanskog vodstva... Suze klize, a stanovi će biti na teret proračuna RH!