Na jučerašnju izjavu premijera Zorana Milanovića koji je uspoređujući Hrvatsku s Danskom i Finskom kazao kako "Finska nije imala građanski rat nikada", oštro su reagirali hrvatski branitelji.
- Poštovani prijatelji, je li to moguće? Da premijer jedne države koja je pretrpjela agresiju tih razmjera, a koju definiciju i činjenicu je prihvatilo i Vijeće Europe, može javno iznijeti takvu tvrdnju te agresiju pretvarati u građanski rat i tako činiti nemjerljivu štetu vlastitom narodu i državi koju predstavlja, poručio je Renato Šelj, predsjednik Udruge HVIDR-a Črnomerec.
Dodao je kako ovakve tvrdnje zaslužuju najstrožu osudu i širu javnu raspravu.
Danas se pak šef SDP-a osvrnuo na medijski tretman njegovog jučerašnjeg govora članovima svoje stranke na Glavnom odboru SDP-a, odnosno na prilog Nove TV koja je po njegovu mišljenju napravila senzacionalan prilog jer je njegov govor izrezala tako da je dovela u zabludu gledatelje jer ispada da je Zoran Milanović misli da je Hrvatska imala građanska rat.
Naime, govoreći jučer Zoran Milanović u jednom trenutku se referiarao na neprimjerene izjave Ruže Tomašić, da je Hrvatska zemlja Hrvata, a da su svi ostali gosti i u tom kontekstu je rekao da "Hrvatska nije Danska ni Finska u kojoj se zna čuti da je Finska za Fince, a da su ostali gosti. Ta Finska nije imala građanski rat nikada. " Premijera je zasmetalo što je Nova TV upravo na ovom mjestu izrezala prilog i izvukla zaključak da je Hrvatska imala građanski rat. A onda je ponovio još jednom što je rekao u nastavku svoje izjave:
- Ulazimo kao 28. članica, jedina članica koja je imala razoran rat i agresiju prije manje od 20 godina. Dakle, to su moje riječi, dakle što sam rekao? Da je Hrvatska imala razorni rat i agresiju. A Nova TV je prekinula moj govr i izvukla svoj zaključak. Svi ostali novinari koji su bili tamo dali su si truda da poslusaju izjavu do kraja, rekao je Zoran Milanović.
Što je premijer Milanović točno rekao pogledajte u video i audio zapisu.
Kada danas visoki dužnosnici poput Vesne Pusić, Milanovića i Jospiovića govore kako treba povući tužbu protiv Srbije za genocid, na djelu politika je prihvaćanja građanskog rata i oslobađanja Srbije kao agresora i pokušaj da se na toj politici gradi nekoko novo bratstvo i jedinstvo na ovim prostorima. Meni je drago da je to pitanje sada došlo u javnost i da se otvorila rasprava o tome je li to bio građanski rat ili nije. Mislim da bi tu raspravu trebalo nastaviti, da bi ju trebalo staviti na dnevni red Hrvatskog sabora i da bi u pripremi te točke trebali izvući sve izjave sadašnjih državnih dužnosnika, a pogotovo nekih, i pokazati da oni zapravo cijelo vrijeme vode politiku nametanja krivotvorina da se radilo o građanskom ratu, a ne velikosrpskoj agresiji.