Sedamdeset posto računalnih korisnika u Hrvatskoj priznaje da je nabavljalo piratski softver, objavio je u utorak Business Software Alliance (BSA) u Globalnoj godišnjoj studiji o softverskom piratstvu za 2011. Neki korisnici kažu da piratiziraju cijelo vrijeme ili uglavnom, drugi da to čine povremeno ili rijetko.
Kako tvrde u BSA-u, rezultat ovakva ponašanja je stopa softverskog piratstva od 53% u Hrvatskoj 2011. godine, što znači da je svaki drugi računalni program koji je instaliran u prošloj godini bio nelicenciran. Komercijalna vrijednost piratstva u 2011. iznosi 380 milijuna kuna.
– Da 70 posto korisnika prizna da krade u dućanu – čak i rijetko – nadležna tijela reagirala bi strožim policijskim nadzorom i kaznama. Softversko piratstvo traži sličan pristup: usklađenu javnu edukaciju te snažnu provedbu zakona – komentirao je rezultate istraživanja Andrej Matijević, glasnogovornik BSA-e u Hrvatskoj.
Da softver nelegalno nabavlja "cijelo vrijeme", "uglavnom" ili "povremeno", priznalo je 39 posto ispitanika, dok ih je 31 posto otkrilo da to čini "rijetko". Korisnici koji priznaju softversko piratstvo najčešće su muškarci u dobi od 35 do 44 godine, koji čine 27 posto ispitanika.
Ako zapad može nama krasti ribu iz jadrana u vrijednosti od 300 miljuna eura na godinu onda ovo je samo mala kompenzacijska utjeha .................