Europska unija kakvom smo je poznavali u proteklih 20 godina umrla je jučer u Londonu. Bila je to Europska unija u koju su gotovo svi željeli ući, a baš nitko od onih koji su ušli nije tražio mogućnost da izađe. Takva Unija više ne postoji nakon što je britanski premijer objavio da Britancima "nije ugodno" u sadašnjem članstvu, da će pokušati pregovarati o radikalno novom statusu u EU i da će do 2017. održati referendum s jednostavnim pitanjem: želite li ostati u Europskoj uniji ili izaći van. Za mnoge na kontinentu bio je to svetogrdan, heretičan govor, ali ni sam Cameron nije bježao od tog izraza pa je triput spomenuo krivovjerje.
– Najveća opasnost za EU ne dolazi od onih koji zagovaraju promjene (mislio je pritom i na sebe, op. a.), nego od onih koji žigošu nov način razmišljanja kao herezu. U svojoj dugoj povijesti Europa je imala iskustva s hereticima za koje bi se pokazalo da su bili u pravu – rekao je Cameron, a malo kasnije već je sam sebe ironično nazivao heretikom:
Treba mu pobjeda
– Dopustite da iznesem još jedan heretičan prijedlog... – rekao je i iznio prijedlog prema kojem bi njegova zemlja bila pošteđena obveze da se, poput ostatka EU, kreće prema sve snažnijoj federalizaciji.
Cameron razmišlja ovako: EU će, htio ili ne, morati u sljedećih nekoliko godina promijeniti Lisabonski ugovor, a kad se pregovori o tim promjenama budu otvorili, Velika Britanija tražit će novi, poseban status za sebe. Jednom kad ispregovara taj poseban status, Cameron će raspisati referendum. Pod uvjetom da prethodno pobijedi na sljedećim izborima 2015. godine. I pod uvjetom da EU zaista otvori pregovore o promjeni Lisabonskog ugovora, što Pariz i Berlin nisu skloni učiniti, a Cameron im je jučer upravo dao još jedan dodatni razlog da to ne učine.
– Raspisat ćemo referendum s vrlo jednostavnim pitanjem: ostanak ili izlazak? Ostati u EU pod novim uvjetima ili izaći iz članstva – obećao je Cameron. Ispregovara li do tada nove uvjete za Britaniju, Cameron će pozivati birače da na referendumu glasaju za ostanak u EU.
– Ja nisam izolacionist. Samo želim bolju poziciju za Britaniju – rekao je u govoru braneći se od kritika kojima je bio izložen s mnogih strana, pa i iz Washingtona. Obamina administracija upozorila ga je prije govora da se ne poigrava s referendumom jer bi Britanija izlaskom iz članstva ostala izolirana.
EU kao nogometni klub
Službeni Bruxelles, Berlin i Pariz odmah su jučer reagirali na Cameronov govor. Francuski ministar vanjskih poslova upozorio je da članstvo u EU nije "à la carte" jelovnik.
– Zamislimo da je Europa nogometni klub i vi se želite priključiti. Jednom kad ste unutra, više ne možete reći: Hajdemo sad igrati rugby – rekao je ministar Laurent Fabius. Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da će saslušati britanske želje, ali da treba imati na umu da i druge zemlje imaju različite želje i da treba naći kompromis.
– I Njemačka i ja osobno želimo da Britanija bude važan i aktivan član EU – rekla je Merkel.
Švedski ministar Carl Bildt upozorio je da bi slušanje posebnih želja svake zemlje članice dovelo do kaosa.
– Ako stvorimo 28-brzinsku Europu (aluzija na 28 članica, koliko će ih EU imati kad uđe Hrvatska, op. a.), na kraju dana nećemo uopće imati Europu, nego nered – rekao je Bildt.
Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz smatra da je Cameron najavom referenduma "zaigrao opasnu igru".
>>Camerona je SAD snažno pritisnuo pa mora izbjeći riječ 'referendum'
Često se, prije nekoliko godina, mogla čuti zezancija kako se će Europska Unija raspasti (početi raspadati) kada uđe Hrvatska. Nekako će biti ironično ukoliko se to pučko proročanstvo nastalo u službi šale ostvari, nažalost.