Slamka spasa

Čermak: Želim još uvijek kupiti Dioki, pregovaram s vjerovnicima

Ivan Čermak
Marko Lukunić/PIXSELL
Autor
Marko Biočina
18.02.2013.
u 20:09

Proizvodnja 
- Crodux želi preuzeti Diokijeve pogone, ali ne i zemljište za LNG terminal.

Nakon povlačenja turske kompanije Čaliskan iz krčke Dina Petrokemije kriza te petrokemijske tvrtke ušla je u terminalnu fazu. Iako sindikati najavljuju kako za preuzimanje Dine postoji interes ozbiljne strane tvrtke, službeno je jedini interesent Crodux umirovljenog generala Ivana Čermaka. U izjavi za Večernji list Čermak je potvrdio da je zainteresiran za Dioki, matičnu Dininu kompaniju, ali da do okončanja pregovora ne može reći više.

Ulog od 5 milijuna eura

– Mi smo bili zainteresirani i prije dolaska Čaliskana, zainteresirani smo i danas. Razgovaramo s vjerovnicima. Više od toga vam u ovom trenutku ne mogu otkriti – rekao je Čermak.

Neslužbeno se može doznati da Čermak i dalje ima želju otkupiti veći dio Diokijeve proizvodnje. To znači cjelokupne pogone Dine na Krku, kao i polistirensko postrojenje na Žitnjaku te pripadajuće nekretnine. Svoju ponudu za preuzimanje poslovanja posrnule petrokemijske tvrtke Čermak je objavio potkraj prošle godine, no iz posla se uskoro povukao zbog procjene da je “investiciju nemoguće realizirati u uvjetima postojećih vlasničkih odnosa, odnosa s vjerovnicima, nedostupnosti relevantnih podataka o pravnom, financijskom i poslovnom stanju”.

U Crodux plinu tada su, navodno, bili neugodno iznenađeni spoznajama o stanju tvrtke koje su otkrili tijekom provođenja due dilligencea, a koje je bilo znatno lošije od onoga što im je inicijalno bilo prezentirano. Dva i pol mjeseca poslije Crodux plin očito je opet u igri za preuzimanje Diokija. Ako se planovi tvrtke nisu promijenili, Čermak planira pokretanje proizvodnje običnog i ekspandirajućeg polistirena na Diokijevoj lokaciji u Zagrebu, u što bi bilo uloženo oko 5 milijuna eura i zaposleno oko 130 radnika. Crodux bi preuzeo i proizvodne pogone na Krku, no ne i zemljište namijenjeno gradnji LNG terminala. Upravo to zemljište bilo je kamen spoticanja u dosadašnjim pokušajima restrukturiranja Dine. Prema sporazumu koji je turski Čaliskan bio sklopio s hrvatskom Vladom, HEP i Plinacro trebali su to zemljište otkupiti, a dobivenim novcem bio bi zatvoren kredit Hypo banci koja drži hipoteku na zemljištu te otplaćen dio radničkih potraživanja.

Radnici u prosvjed

Problem je nastao kad je HEP-ova ponuda, temeljena na neovisnoj procjeni vrijednosti zemljišta, bila znatno manja od cijene koju su očekivali Turci. Čermak nema interesa za preuzimanje tog zemljišta pa će njegova pozicija u pregovorima s vjerovnicima biti nešto jednostavnija. Za preuzimanje i dijela kompanijine imovine Čermak će morati postići dogovor s barem desetak tvrtkinih vjerovnika, među kojima je i HEP. Oko dvjesto radnika Diokija jučer je blokiralo upravnu zgradu kompanije na zagrebačkom Žitnjaku tražeći isplatu polovice zaostalih plaća do polovice veljače. Iako su ih iz uprave obećali rješenje problema za desetak dana, radnici su najavili prosvjed sljedećeg tjedna na Markovu trgu.

>>Sanader i Linić dio su iste priče oko Dine i Diokija

>>Fina deblokadom računa tvrtke Dioki zaustavila ovrhu

Komentara 26

Avatar Khuen-Héderváry
Khuen-Héderváry
22:45 18.02.2013.

Dobro je napredovao, prego Tuđmana od šljakera do đenerala i tajkuna. Sve na naš trošak, neka si odnese ovu Hrvatsku za koju se borio, ja bih drugu republiku gdje bi se ovakvi znojili pred sucima dok objašnjavaju porijeklo imovine.

AP
ApolloKrid
20:19 18.02.2013.

dok su naši branitelji ginuli po frontu, ovaj je prodavao naftu i oružje srbima

PR
pramac
22:41 18.02.2013.

Ajoj kakvu "Vladu" imamo??? Zavaljali ih turci za 5 mil. kao francusku sobaricu hehehe,hoće li opet biti kriva prošla vlada ili... ? Komići nisam hadezejac a bome ni skojevac.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije