Prva generacija beba koju je čuvala, danas je već krenula na fakultet. Usmene preporuke o divnoj gospođi kolale su brzo pa je gospođa Nada tijekom godina morala odbiti tolike roditelje, zdvojne jer im dijete nije primljeno u jaslice. Nju su htjeli i s njezinom brigom bili su prezadovoljni, premda je, zapravo, radila na crno. Odskora to više neće morati, jer krenulo se s dugo očekivanom legalizacijom dadilja.
Najviše šestero
Nacrt prijedloga Zakona o dadiljama ovih je dana upućen u javnu raspravu. Njime se predviđa da stručno osposobljene dadilje čuvaju djecu u svom stambenom ili poslovnom prostoru, ili u stanu roditelja djeteta. Nema li dadilja u tom prostoru vlastite djece, moći će čuvati najviše šestero djece, a mogućnost pomoćne dadilje ili odgojiteljice povećava broj djece do 10. Zanimljivo je da su obuhvaćena djeca do 14 godina, što podrazumijeva i brigu o školskoj djeci u vremenu dok su roditelji zaposleni.
Novčane kazne
– Očekujemo da jedinice lokalne samouprave prepoznaju potrebe svojih sugrađana i uđu u sufinanciranje dadilja, u omjeru kojim se sufinanciraju privatni vrtići – kaže Vesna Rašić, predsjednica Hrvatske udruge dadilja, ističući kako je ovo prvi veliki korak prema organiziranom obiteljskom čuvanju.
Zakonski prijedlog predviđa i kazne do 15 tisuća kuna za one koji će raditi na crno.
>> Curica iz vrtića sama došla kući, tete nisu ni primijetile da je nema