Vlada je najavila da će promijeniti pravila za raniji odlazak u mirovinu te će uvesti nekoliko bitnih korekcija u sustav mirovinskoga osiguranja. Sada se raniji odlazak u mirovinu kažnjava trajnim smanjenjem mirovine 0,15% za mjesec, odnosno 9 % za pet godina.
>>Vladine mjere novi udar na srednji sloj, bogataši opet pošteđeni
Pretpostavlja se da će se "kazna" udvostručiti i vratiti na razinu do 2008. – kada je trajno umanjenje bilo 0,34 % za svaki mjesec ranijeg odlaska s posla, odnosno 20% za pet godina. Lani je u prijevremenu mirovinu otišlo 12 tisuća radnika, dvostruko više nego 2007. Raniji odlazak u mirovinu više su birali muškarci (6159 osoba) nego žene (5856), dobrim dijelom i zato što su žene veliki gubitnici nedovršene mirovinske reforme.
Ženama koje su ušle u 2. mirovinski stup mirovine su 27 posto niže od mirovina prijevremeno umirovljenih žena koje su ostale u prvom stupu, zbog toga jer nemaju pravo na mirovinski dodatak! Razlika je u mirovini, ovisno o ranijoj plaći, od nekoliko desetaka pa i do tisuću kuna, na primjer na mirovine oko 4 tisuće kuna razlika je od 700 do 1000 kn, a na prosječne mirovine oko 200 kuna.
Te razlike nema jedino kod elitno plaćenih osiguranica koje su zarađivale pet i više puta bolje od prosječno plaćenih radnika. U Vladi jučer nisu izričito rekli hoće li se ta nepravda sada ispraviti. Vlada je najavila da će ići na postupan porast doprinosa za 2. stup mirovinskog osiguranja, ali i priznavanje izdvajanja poslodavaca u 3. stup kao porezno priznat trošak.
Po tome, radnici koji sami plaćaju u treći stup ostat će bez olakšice, a olakšica će se prenijeti na tvrtke. Očekuje se i postupno usklađivanje zakonske dobi za odlazak u mirovinu žena i muškaraca. U Hrvatskoj bi nakon 2018. radni vijek žena bio 65 godina, jednako kao i muškaraca. Kako jučer nitko nije spominjao rokove, pretpostavlja se da će postupno povećanje radnog vijeka za žene nastupiti od 2011. Vladine bi mjere mogle potaknuti novi val umirovljenja, a lani se broj umirovljenika povećao 28 tisuća.
DoktorAmer, osobno sam svjedok u mojoj firmi gdje je unazad 5godina umrlo 6 ljudi u dobi 40-50godina. Sve bi bilo u redu da moja firma ne broji 60 ljudi-pravih radnika ili u prevodu ŠLJAKERA.Otkud vam onda pravo da potičete produženjeje radnog staža? Zbog stresova,napora,malih plaća,općenito problema u društvu životni vjek običnog čovjeka se ipak skratio, ma šta mi mislili o tome.