– Europska komisija kontaktirat će s hrvatskim vlastima zbog vijesti o prestanku primjene Zakona o javnoj nabavi na nabavu Hrvatske elektroprivrede. Tijekom pregovora tijesno smo surađivali s Hrvatskom i usklađivali zakonodavstvo o javnoj nabavi s pravnom stečevinom EU. I dalje nadgledamo poštuje li Hrvatska preuzete obveze – odgovorio je na upit Večernjeg lista glasnogovornik EK za proširenje Peter Stano.
Zakon pisan u skladu s EU
Taj se odgovor može smatrati prvom formalnom reakcijom Europske unije na otkriće Večernjeg lista da Ministarstvo gospodarstva novim tumačenjem Zakona o javnoj nabavi namjerava osloboditi tvrtke iz sastava Hrvatske elektroprivrede da u svojoj nabavi slijede odredbe tog zakona. Inače, u Bruxellesu je nakon objave te vijesti zavladala zbunjenost. Nitko nije želio podrobnije komentirati tu najavu jer ih nitko iz Hrvatske nije obavijestio o tome.
Ni službenici Europske komisije nisu dobili nikakve naznake da bi najveća hrvatska tvrtka u državnom vlasništvu mogla promijeniti svoju praksu u provođenju javnih nabava. Ipak, u Komisiji planiraju proučiti o čemu se tu radi jer upravo je sumnja da se korupcija u javnim poduzećima odvija u postupcima javnih nabava bila razlog zbog kojeg je Komisija u pregovorima tražila od Hrvatske da zakonski uredi to područje i maksimalno ga uskladi s europskim standardima. Kako je neslužbeno objasnio jedan diplomat, ne samo da je Zakon o javnoj nabavi pisan uz konzultacije s EU nego je Unija i nakon stupanja tog zakona na snagu utrošila novac iz pretpristupnih fondova za jačanje administrativnih kapaciteta za provedbu novog sustava javne nabave. Konkretno, EU je plaćao osposobljavanje ljudi u Ministarstvu gospodarstva i Komisiji za kontrolu postupaka javne nabave.
Obećanja iz Banskih dvora
U hrvatskoj Vladi, pak, tvrde kako će sve obveze prema EU poštovati.
– Stajalište Vlade na kojem ćemo inzistirati jest striktnost i dosljednost u primjeni Zakona o javnoj nabavi i regulacijama Europske unije za sve njegove obveznike. Za ona javna poduzeća koja u pojedinim nabavama nisu obveznici spomenutog Zakona tražit ćemo propisivanje i poštovanje jasnih i transparentnih procedura – poručili su.
Tko bi normalan menadžeru Milanoviću dao vlastitu imovinuna upravljanje? Ali eto narod skače u ponor i daje mu državu na upravljanje reklo bi se dokazao se Zoran u ratu.