Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 11
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
brojni razlozi

Evo koliko se ljudi odreklo hrvatskog državljanstva i koliko to košta

Od 01. sije?nja 2018. zahtjev za izradu nove putovnice mo?i ?e se predati elektroni?kim putem
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/3
10.05.2022.
u 09:18

Da bi se hrvatski državljanin odrekao državljanstva dovoljna je izjava osobe koja svojom voljom, danom davanja izjave, gubi svoje državljanstvo. Također, punoljetna osoba nakon odricanja ne može ponovno steći hrvatsko državljanstvo.

Prema najnovijem Popisu stanovništva, koji je tijekom prošle godine proveo Državni zavod za statistiku (DZS), Hrvatska ima 3.888.529 milijuna stanovnika. A što se tiče onih koji su se odrekli hrvatskog državljanstva u 2021. godini otpuštene su 154 osobe, a četiri osobe su se odrekle hrvatskog državljanstva. U prvih četiri mjeseca ove godine, dvostruko više osoba odreklo se državljanstva, piše N1.

U razdoblju od 1. siječnja 2022. do 1. svibnja 2022. godine 86 osoba je otpušteno iz hrvatskog državljanstva, dok se osam osoba odreklo hrvatskog državljanstva, potvrdili su nam iz Ministarstva unutarnjih poslova (MUP).

Prema zakonu, hrvatskog državljanstva mogu se odreći punoljetni hrvatski državljani koji imaju prebivalište u inozemstvu, a imaju i strano državljanstvo. Najčešći razlozi podnošenja zahtjeva za odricanje od hrvatskog državljanstva su osobni razlozi, zaposlenje i školovanje, rekli su nam iz MUP-a.

Koliko se plaća odricanje državljanstva?

Da bi se hrvatski državljanin odrekao državljanstva dovoljna je izjava osobe koja svojom voljom, danom davanja izjave, gubi svoje državljanstvo. Također, punoljetna osoba nakon odricanja ne može ponovno steći hrvatsko državljanstvo.

Iz Ministarstva unutarnjih poslova su pojasnili i koliko se plaća odricanje državljanstva.

“Ako je zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva podnesen u Republici Hrvatskoj naplaćuje se upravna pristojba prema tarifnom broju 9. stavku 1. Uredbe o Tarifi upravnih pristojbi (“Narodne novine”, broj 92/21, 93/21 i 95/21) u iznosu od 2.520, 00 kuna.

Za zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva podnesen u diplomatskom ili konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u inozemstvu naplaćuje se upravna pristojba prema tarifnom broju 43. Uredbe o Tarifi upravnih pristojbi u iznosu od 3.150, 00 kuna. Ovom pristojbom obuhvaćene su sve upravne i konzularne radnje u postupku prestanka hrvatskog državljanstva”, navodi MUP.

Razlika između otpusta i odricanja državljanstva

MUP poručuje da je češći način prestanka hrvatskog državljanstva otpust, a ne odricanje.

Otpust iz hrvatskog državljanstva može se dati osobi koja je podnijela zahtjev za otpust i udovoljava ovim pretpostavkama:

– da je navršila 18. godina života;

– da nema smetnji glede vojne obveze;

– da je podmirila dužne poreze, takse i druge javne dažbine te obveze prema pravnim i fizičkim osobama u Republici Hrvatskoj, za koje postoji ovršni naslov;

– da je pravno uredila imovinske obveze iz bračnog odnosa i odnosa roditelja i djece prema hrvatskim državljanima i prema osobama koje ostaju živjeti u Republici Hrvatskoj;

– da ima strano državljanstvo ili da je dokazala da će biti primljena u strano državljanstvo.

MUP ističe da otpust “ne može dobiti osoba protiv koje se u Republici Hrvatskoj vodi kazneni postupak zbog djela koje se progoni po službenoj dužnosti ili ako je u Republici Hrvatskoj osuđena na kaznu zatvora dok tu kaznu ne izdrži”.

Video: Premijer Plenković otputovao je u Ukrajinu i susreo se s predsjednikom Zelenskim

Ključne riječi

Komentara 5

ST
Stipan
11:29 10.05.2022.

Zašto se odreći kad se u EU može imati i dvojno državljanstvo .

Avatar rothmans
rothmans
10:48 10.05.2022.

Prema ovome članku izgleda da je mnogo jednostavnije kupiti hrvatsko državljanstvo nego ga prodati!

OB
objektivist
11:39 10.05.2022.

Moze li autor clanka pojasniti, koja je razlika izmedju otpusta i odricanja od drzavljanstvan RH? Ima li neke pravne razlike? Ima li raznike u cijeni postupka? Moze li se nakon optusta kasnije obnoviti drzavljanstvo RH?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije