KAKO DO NOVCA

Gospodarska diplomacija nema smisla ako nema gospodarstva

'01.08.2013., Zagreb - U Banskim dvorima  odrzana je posljednja sjednica Vlade RH prije ljetne stanke Photo: Patrik Macek/PIXSELL'
'Patrik Macek/PIXSELL'
01.10.2013.
u 21:10

Rad diplomata bit će vrednovan brojem izvoznih prilika koje su dojavili izvoznicima ili brojem izvoznika kojima su u pružili pomoć

Gospodarska diplomacija da, no bez gospodarstva ona nema smisla. Tako je, ukratko i realno, sažela stvari ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić na jučerašnjem predstavljanju novog projekta gospodarske diplomacije.

Svaka vlada ispočetka

– Da bi gospodarska diplomacija bila efikasna treba postojati gospodarstvo koje može funkcionirati na međunarodnom tržištu. Pod tim mislim i investicijska klima koja je privlačna ili prihvatljiva stranim investitorima – kazala je V. Pusić. Ni ovaj najnoviji program, za koji je i zamjenik ministrice Joško Klisović upozorio da bez gospodarskih preduvjeta nije čarobni štapić, jedan je u nizu kojima se bavila gotovo svaka vlada, od 2005., kad je ministar Miomir Žužul pozdravio 24 polaznika novog studija gospodarske diplomacije, preko vraćanja središta operative na Zrinjevac gdje se svaki 13. djelatnik trebao baviti gospodarskom diplomacijom, do premještanja u Ministarstvo gospodarstva gdje je osnovana uprava na čelu s Biancom Matković te, naposljetku, potkraj prošle vlade, do imenovanja trgovinskih atašea, petero ugovornih djelatnika MVP-a.

U novom projektu, rad hrvatskih diplomata bit će vrednovan konkretnim kriterijima vezanim za pomoć hrvatskom gospodarstvu, kao što su, primjerice, broj izvoznih prilika koje su dojavili izvoznicima ili broj hrvatskih izvoznika kojima su u inozemstvu pružili podršku, pa će i to, najvjerojatnije šestomjesečno ocjenjivanje, utjecati na daljnju karijeru. Od 50-ak diplomatsko-konzularnih predstavništava, njih 10 ima prvenstveno političku ulogu, dok će ostala – uz brojne počasne konzule – biti umrežena s prvenstvenom zadaćom pomoći gospodarstvu.

Prioritetna tržišta

Hrvatskoj su prioritetna tržišta EU i CEFTA te širi Bliski istok, ZND, Daleki istok i SAD. No pojavi li se dobar posao u nekoj drugoj zemlji, automatski će doći među prioritete.

– Definirane su usluge za izvoznike koje će naći na web stranici Ministarstva i podrška na terenu. Pratit će se tijek svakog predmeta koji će se morati rješavati u određenim rokovima.

– Gospodarstvo je u tako teškoj situaciji da ga nikakva gospodarska diplomacija ne može izvući. Vlada je izgubila dvije godine u traženju modela koji će zastupati poduzetnike i gospodarstvo, a imali su već gotov model koji je pripremila bivša vlada – komentirao je bivši ministar Gordan Jandroković (HDZ).

>>Diplomatima ocjene po broju dojavljenih prilika za izvoz

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije