Kandidaturom Vjekoslava Bevande za mandatara Vijeća ministara BiH u četvrtak je i službeno počeo proces provedbe sporazuma šestorice stranačkih lidera o uspostavi izvršne vlasti. Očekuje se da će sva procedura oko imenovanja biti završena tijekom idućeg mjeseca, što znači da bi do kraja siječnja iduće godine Bevanda trebao postati prvi HDZ-ov premijer na čelu bosanskohercegovačke vlade.
Bivši bankar
Njegovo je imenovanje i malo iznenađenje jer su do sada kao glavni kandidati HDZ-a BiH za predsjedatelja Vijeća ministara spominjani utjecajni stranački kadrovi, poput čelnika stranke Dragana Čovića ili bivše predsjednice Federacije BiH i aktualne dopredsjednice HDZ-a BiH Borjane Krišto.
Unutarstranački izbor ipak je pao na pedesetpetogodišnjeg Bevandu koji je relativno kratko u političkim vodama. Ovaj rođeni Mostarac dugo je godina radio u financijskom sektoru, uglavnom u bankama. Političku karijeru počeo je 2007. kada je kao kandidat HDZ-a BiH imenovan za dopremijera i ministra financija Federacije BiH. Četverogodišnji mandat proveo je bez afera, a simpatije javnosti stekao je jasnim i otvorenim upozorenjima da se prekomjerna javna potrošnja mora obuzdati.
Bez nacionalizma
Nevladine organizacije u BiH ocijenile su njegovo ministarstvo najuspješnijim tijekom prošlog mandata. Na posljednjim izborima izabran je za zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, a kroz predizbornu kampanju, kao i ministarski mandat, prošao je bez nacionalističke retorike i politikantstva, koji su tako svojstveni bh političkoj sceni. Bevanda nije ni među bogatijim bh političarima. U imovinskoj kartici iz 2010. godine prijavio je godišnja primanja od oko 45, a njegova supruga oko 30 tisuća eura.
Bevanda je poznat i kao ljubitelj neformalnog oblačenja, pa ga se u Sarajevu izvan radnog vremena često moglo vidjeti sportski odjevenog. Usto, novi bh premijer nosi naušnicu u uhu. Kako je sam ispričao, ona je dio jednog obećanja koje je dao tijekom rata kada se našao u neuobičajenoj situaciji. Mnogi su skloni tvrditi kako Bevandu ne čeka nimalo lak premijerski posao. Zemlja je politički razjedinjena, a ekonomska situacija takva je da zemlji prijeti još jedno snižavanje kreditnog rejtinga. Uostalom, činjenica da će Bosna i Hercegovina ovogodišnji proračun dobiti tek dan i pol prije kraja godine dovoljno govori sama za sebe.
možda i on ima neki \"Soko\" ili \"Aluminij \" da skrha u tajkunske ruke ?