Da kokoši imaju pravo glasa, referendum o ulasku Hrvatske u Europsku uniju prošao bi s puno većim postotkom. S druge strane, da se od svih birača pitalo samo uzgajivače koka nesilica, referendum bi vjerojatno propao.
Strah od propisa
I New York Times je reportažu o referendumu počeo izjavom proizvođača jaja iz Harmice koji strahuje od novih EU propisa o veličini kaveza. Ali, taj strah ne postoji samo u Hrvatskoj. Europska komisija jučer je opomenula 13 zemalja EU u kojima i dalje, 12 godina nakon donošenja sporne direktive, živi 47 milijuna "ilegalnih kokoši" koje nesu jaja u starim, odnosno premalim kavezima.
– Dobrobit tih životinja puno nam znači. Jaja koje te koke snesu su, s pravne strane gledano, ilegalna – kaže Frederic Vincent, glasnogovornik Europske komisije.
Novi, obogaćeni kavezi koje propisuje Europska unija moraju imati volumen od 750 prostornih centimetara po svakoj kokoši. Stare članice Europske unije imale su 12 godina da se prilagode novoj direktivi. Pa ipak, gotovo polovica nije u tome uspjela. Od Hrvatske očekuje se da direktivu primjenjuje već od 1. srpnja 2013. godine. To znači da su nam ostavljene samo tri godine od zatvaranja pregovaračkog poglavlja o poljoprivredi pa do ulaska u EU. Hoćemo li zaista u četiri puta kraćem roku uspjeti učiniti ono što jedna Francuska, Poljska ili Belgija nisu?
Među 13 zemalja koje je Komisija jučer opomenula još su i Bugarska, Grčka, Španjolska, Italija, Cipar, Letonija, Mađarska, Nizozemska, Portugal i Rumunjska.
– Jaja proizvedena u neobogaćenim kavezima ne smiju se prodavati na tržištu. Ali tolerirat će se njihova prerada u industriji – kaže glasnogovornik Frederik Vincent.
Planovi zemalja
Europska komisija zatražila je od 13 zemalja da ustanove akcijske planove za ilegalna jaja. To će vjerojatno čekati i Hrvatsku ako kao članica EU i dalje bude držala koke nesilice u starim kavezima. Nekad smo imali akcijski plan za hvatanje Gotovine, a u budućnosti nas, dakle, čeka akcijski plan za zbrinjavanje ilegalnih jaja. Ovaj prvi akcijski plan uključivao je i špijune poslane iz Britanije da se najmodernijom prislušnom opremom šuljaju oko "sumnjivih" osoba po Hrvatskoj.
Nadajmo se da akcijski plan protiv ilegalnih kokoši neće sadržavati jednako radikalne mjere. Ali svaku koku nesilicu trebat će, Šeksovim riječima, locirati i transferirati – u raskošniji kavez.
svaka kokoš u EU mora imati 75 kvadrata životnog prostora