“Bitan događaj koji izaziva ozbiljnu zabrinutost.” Tako je nakon dva dana reagirao američki predsjednik Barack Obama na pomor stanovništva u predgrađu Damaska, za koji sirijska oporba tvrdi da je riječ o napadu snaga predsjednika Bashara al-Assada kemijskim oružjem.
Protjerano milijun djece
– Situacija će zahtijevati pozornost SAD-a ako se potvrdi da je zaista upotrijebljeno kemijsko oružje – rekao je Obama, a s Amerikancima se slažu i Rusi koji od Sirije traže da dopusti istragu timu UN-ovih inspektora. UN je objavio i da je broj djece izbjeglica premašio milijun izvan Sirije, a još su dva milijuna djece u izbjeglištvu unutar zemlje. Što se dogodilo u predgrađu Damaska, još nije ni izbliza jasno, režim demantira optužbe o kemijskom oružju, a oporba iznosi podatke da je u napadu smrtno stradalo 755 ljudi. Ako je ta brojka točna, bio bi to najgori napad bojnim otrovima od 1988. godine kad je Saddam Hussein otrovnim plinom pobio oko pet tisuća Kurda u gradu Halabji, navodi Foreign Policy.
Oružje je rusko
Zasad nema potvrde da je zaista riječ o kemijskom oružju. Sirijac koji predstavlja sirijsku oporbu u Hrvatskoj Jamal Assad kaže da Bashar al-Assad ne preza ni pred čim kako bi zadržao vlast, a u ovom trenutku oporba drži predgrađa Damaska i pobjeda bi u tim predgrađima značila veliku pobjedu za Assada.
– Zato je jasno da je upotrijebio kemijsko oružje da bi posijao strah i zauzeo Ghoutu te napada i dalje – kaže predstavnik oporbe koji živi u Zagrebu. Hoće li UN-ovi inspektori biti pušteni na područje na kojem se napad odigrao 21. kolovoza ili će, kako je to bilo dogovoreno s režimom, posjetiti samo ona mjesta gdje su se navodni napadi kemijskim oružjem dogodili još prije nekoliko mjeseci? Zanimljivo je da su u ovom trenutku inspektori u damaškom hotelu Four Seasons, udaljeni svega sedam kilometara od Ghoute.
– Inspektore režim neće pustiti tamo jer bi vidjeli da koriste rusko oružje – kaže Jamal Assad.
>>Francuska prijeti: Ako su civile napali otrovima, ulazimo u rat