BEČ – Jesu li menadžeri austrijske tvrtke za tiskanje novčanica i sigurnosni tisak ÖBS GmbH, koja je tvrtka - kćer Narodne banke Austrije primali mito u milijunskim vrijednostima od kontroverznih osoba za sklapanje poslova tiskanja sirijskih i azerbejdžanskih novčanica?
Odgovor na to pitanje pokušat će pronaći posebni istražitelji i austrijski državni tužitelji, piše u subotu dnevni list Kurier.
Isti izvor navodi da će istrazi biti podvrgnut „direktorski dvojac“ tiskare, Johannes Miller i Michael Wolf i voditeljica jednog od Odjela tiskare, koji su u petak po hitnom postupku smijenjeni s dužnosti te kako je riječ o sumnjivim poslovima sklopljenim sa Sirijom i Azerbejdžanom.
Navedene se sumnjiči da su uzimali mito na način da su svojim partnerima u inozemstvo slali račune za izvršene tiskarske usluge uvećane za unaprijed dogovorenu proviziju, koju su im potom kontroverzne osobe iz navedenih zemalja natrag vraćale na račun u Austriji, kao i za korištenje poslovnih kreditnih kartica u privatne svrhe, čime su oštetili Tiskaru za oko 14 milijuna eura.
Provjera poslovanja kćerke tvrtke austrijske Narodne banke počela je tek nakon pritužbi predstavnika sirijske zajednice u Beču u kolovozu ove godine, koji su Austriji predbacili da opskrbljuje Asadov nasilnički režim u Siriji sa svježe tiskanim novčanicama.
Austrija i Sirija sklopile su 2008. godine ugovor o tiskanju sirijskih lira. Nakon prosvjeda Sirijaca iz Beča, austrijsko Ministarstvo vanjskih poslova zaustavilo je prethodno planiranu isporuku sirijskih novčanica koja je trebala uslijediti do kraja ove godine.
Inače, austrijska tvrtka za tiskanje novčanica i sigurnosni tisak, uz euro, tiska i novčanice za Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Libanon, Siriju i Azerbejdžan, piše Kurier , napominjući kako bi se sada na provjeri austrijskih istražitelja mogli naći svi sklopljeni poslovi ÖBS-a.
Ovo su tek sitni lopovi, pitajte Sanadera kako se to isto radi ali na veliko. Predlažem da otvori visoku stručnu školu za masovne i državne korumpirane izdajice i ostale poslovne vještine.