Gašenje požara koji je zahvatio kotlovnicu središnje zgrade Hrvatskog olimpijskog centra Bjelolasica vatrogasci privedeno je kraju. Vatrogascima je dojavljeno da je vatra buknula noćas u 2.22. Kad su dolazili na požarište, temperatura je iznosila -20 stupnjeva, što im je uzrokovalo teškoće s opremom, ali su se ipak snašli.
– Ovo je dar s neba! Bog nam pomaže jer će nakon ovoga možda netko i uložiti novac u Hrvatski olimpijski centar. Vlada, a posebice tadašnji ministri Šuker i Primorac, obećali su da će uložiti "bijesne milijune", a do danas nismo vidjeli ni kune – kaže N. M., mještanin Jasenka, sela na čijem je području smješten HOC Bjelolasica.
Požar je gasilo 70 vatrogasaca sa 15 vatrogasnih vozila iz JVP-a Ogulin, JVP-a Karlovac i dobrovoljnih vatrogasnih društava s ogulinskog područja.
>>Skijaški Obrovac - Bjelolasici 130 milijuna kuna, a zjapi prazna
Još se utvrđuje uzrok požara
U požaru je izgorjela središnja zgrada olimpijskog centra u kojoj se nalaze kabineti dijela uprave, restoran, sauna i dvorana za fitnes. Objekt je bio sagrađen većinom od drveta, a stolarija je bila lakirana, što je pogodovalo širenju vatre. Još nema procjene štete, a apartmanski dio HOC-a Bjelolasica, srećom, nije zahvaćen vatrom. Istražni sudac županijskog suda u Karlovcu Ivan Perković kazao je da se i dalje utvrđuje uzrok nesreće, a da je sumnjivo mjesto gdje se spajaju kotlovnica i dimnjak. Izgorjela je zgrada osigurana, ali poslovna je tajna kolika je polica osiguranja, kazao je Maro Mišić, direktor HOC-a Bjelolasica. On tvrdi i da je objekt bio u potpunosti tehnički ispravan. Mišić je kazao da je prošle godine HOC ostvario prihod od 25 milijuna kuna.
Radnicima otkaz, obnova objekta za nekoliko mjeseci
Po svemu sudeći, 90 zaposlenika HOC-a, koji su radili u središnjoj potpuno izgorjeloj zgradi na Bjelolasici, izgubilo je radna mjesta.
– U HOC-u ukupno radi 170 zaposlenika. 90 ih je zaposleno u središnjoj zgradi na samoj Bjelolasici, a 15 na skijalištu. Realnost je da su radna mjesta, na žalost, izgubljena – kaže direktor Maro Mišić.
Radnike je posebno ogorčila najava da će se izgorjeli objekt obnoviti za otprilike 6 do 12 mjeseci.
Ugasili požar za šest sati
– Prva dojava bila je u 2.22, a pretpostavlja se da je požar buknuo desetak minuta prije toga. Prvi su na požarište došli pripadnici JVP-a Ogulin, i to 40-ak minuta poslije dojave – kazao je zapovjednik JVP-a Ogulin Marijan Kurelac, koji pretpostavlja da će vatrogasne intervencije trajati do večeri. Iako je najveći dio požara saniran, i dalje se pojavljuje plamen, a vatrogasci su počeli raščišćavati zgarište.
Dragutin Foschio, županijski vatrogasni zapovjednik, požar je okarakterizirao katastrofalnim i rekao da ne postoji opasnost za naselje Jasenak jer su vatrogasci požar stavili pod kontrolu oko 7.30 sati.
– Nije bilo potrebe za medicinskim intervencijama iako se nekoliko vatrogasaca posjeklo – kaže Foschio.
– Ovo je katastrofa i velik udarac za HOC Bjelolasica. Ova velika nesreća dogodila se za razgovora s državom jer je HOC ušao u Vladin program oporavka gospodarstva kao jedno od najvećih kapitalnih ulaganja u turizmu. Restoran s kotlovnicom u potpunosti je izgorio i upitno je funkcioniranje HOC-a u dogledno vrijeme – rekao je Nikola Magdić, gradonačelnik Ogulina. S Bjelolasice je otišlo i 85 učenika OŠ Glina koji su u ponedjeljak došli na izlet, a namjeravali su ostati do petka.
– Djeca su prvog dana bila oduševljena, međutim danas su jako tužna i stalno govore da žele ići kući – kaže Maca Pereković, učiteljica razredne nastave, a njezina kolegica Sandra Gregurić dodaje da je za požar doznala tek oko 4.20 sati kad je čula vatrogasnu sirenu. Djeca nisu bila u životnoj opasnosti jer su bila smještena u apartmanu koji nije u susjedstvu središnje zgrade HOC-a. Mjesto nesreće posjetio je i paroh Jasenko, svjetovnog imena Miloš Orelj, iz obližnje Drežnice, koji je rekao da je ovo tužan dan.
– Bjelolasica je simbol ovoga kraja – kazao je.
Ministar Fuchs posjetio požarište
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Radovan Fuchs posjetio je danas poslijepodne požarište, a na pitanje što će biti sa 90 zaposlenika odgovorio da ne može jamčiti da oni neće izgubiti posao, ali da će učiniti sve kako bi se njihov problem što bolje riješio.
– Postojali su planovi da se Bjelolasica stavi u punu funkciju. Te napore nećemo zaustaviti. Prostori su se se redovito servisirali i održavali. Za Bjelolasicu postoji čitav niz dobrih projekta koji se mogu kandidirati za novac iz europskih fondova. Vidjet ćemo može li se kotlovnica osposobiti kako bi se u funkciju stavili paviljoni koji nisu zahvaćeni vatrom, a koji se griju pomoću te kotlovnice koja je izgorjela – rekao je ministar Fuchs na požarištu.
Na pitanje je li središnji objekt Bjelolasice trebao izgorjeti da bi država "bacila oko" na taj kompleks ministar je rekao da je Bjelolasica i te kako u fokusu.
– U posljednje četiri godine uloženo je 30-ak milijuna kuna u redovito poslovanje HOC-a – dodao je Fuchs.
Kaže da o požaru nije razgovarao ni s kim iz Hrvatskog olimpijskog odbora, a na primjedbu mještana da se više ulaže u Sljeme nego u Bjelolasicu ministar kaže da je Sljeme "potpuno druga koncepcija i da je u njega ulagao poglavito Grad Zagreb".
Na primjedbu da radnici za prosinac nisu dobili plaću državni tajnik u ministarstvu obrazovanja Stipe Mamić kazao je da je država platila 2,9 milijuna kuna za isplatu tih plaća. Prije nekoliko godina Vlada je održala sjednicu na Bjelolasici, a tadašnji ministar financija Ivan Šuker obećao je ulaganje veće od 100 milijuna kuna u Bjelolasicu, međutim, kako kaže Mamić, to nije moglo biti ostvareno zbog Zakona o državnim potporama.
– Vlada je imala dobru namjeru, ali u slučaju takva ulaganja prekršila bi se pravila tržišne utakmice – ističe Mamić.
Objekt je osiguran, a polica iznosi 21,000.000 kuna. Koliko će se isplatiti, ovisi o dogovoru direktora HOC-a Mare Mišića s Croatia osiguranjem.
@Janez boli me briga za tvog dečka carinika Boštjana ali svaki puta kada dođem u Ljubljanu Mojce čekaju u redu na obradu ......