Gotovo pet sati trajali su razgovori između vodstva Poljoprivredne komore i ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine da bi se u finišu iznjedrio tek dogovor o \'time-outu\' koji će trajati do ponedjeljka kako bi ministar mogao obaviti konzultacije unutar Vlade koja je na godišnjem odmoru.
Promijenili mišljenje
Jakovina je, otkriva nam jedan sudionik skupa, i tijekom razgovora zatražio stanku. Vjerojatno je pokušao dobiti instrukcije od premijera Zorana Milanovića i/ili čuvara državne blagajne ministra Slavka Linića smije li i koliko popustiti zahtjevima čelništva Komore.
Neisplata 35 posto poticaja za proizvodnu 2012., legalizacija farmi te niska otkupna cijena mlijeka i pšenice neki su od problema s podulje liste. Razgovor s resornim ministrom, ali i premijerom Milanovićem i ministrom Linićem, poljoprivrednici traže mjesecima. Kako ova trojka nije iskazala pripravnost za izravan susret s farmerima, oni su nedavno najavili veliki prosvjed u rujnu. Taj su termin izabrali, isticali su, da ih se ne optuži za politikantstvo i rušenje turističke sezone. Međutim, ovaj se tjedan (ne)očekivano dogodio zaokret, dio udruga u srijedu je krenuo traktorima u prosvjed, što je možda potaknulo ministra Jakovinu da se predomisli te unatoč tome što je na godišnjem ipak nađe vremena za razgovor s čelnicima Komore.
Nezadovoljstvo među poljoprivrednicima vrije gotovo od starta Jakovinina mandata. Ministrova nedavna izjava da je ove godine potpore isplatio znatno prije zakonskog roka te da je isplaćenih 2,4 milijarde kuna iznos veći od prošlogodišnjih potpora izazvala je uzbunu i revolt među poljoprivrednicima. Ulje na vatru dolila je otkupna cijena pšenice od samo 1,05 kuna za kilogram, čak 27 posto manja nego za žetvu iz 2012.
Dva argumenta
Usto, poljoprivrednici u rukama drže još dva čvrsta argumenta kojima nišane na Jakovinu. Prvi je da se potpore koje su im, prema objavljenoj listi Agencije za plaćanja, isplaćene za kalendarsku 2012. zapravo jednim dijelom odnose na njihova prava još za proizvodnu 2011. te dijelom za lani. Drugi argument im je standard Europske unije gdje svaki ministar poljoprivrede već u kolovozu svoje farmere konkretno izvijesti o razini njihovih prava na potpore koje će dobiti za sljedeću kalendarsku godinu kako bi pravodobno mogli planirati proizvodnju na svom gospodarstvu. Hrvatski poljoprivrednici ne samo što još uvijek ne znaju hoće li i koliko potpora dobiti za proizvodnu 2014. nego im je i dalje velika enigma što su dobili za ovu i prošlu godinu te hoće li i kada dobiti novac za proizvodnu 2013.