Zidovi prepuni ratnih ožiljaka, rana od gelera, metaka, krov koji prokišnjava, derutne podrumske prostorije u koje se za jakih kiša ulijeva kanalizacija, loše instalacije, trula stolarija, zakovani prozori koje je nemoguće otvoriti, ispucali zidovi, raspucali sanitarni čvorovi, zidovi s kojih otpada žbuka i velika pukotina na jednom od nosivih.
Slika je to Osnovne škole Nikole Andrića, jedine neobnovljene vukovarske škole. Pohađa je 280 učenika u 17 odjeljenja. Na drugom kraju Hrvatske, u Velome Vrhu u Puli, prigodnom svečanošću, na kojoj je bila i predsjednica Vlade Jadranka Kosor, otvorena je najmodernija škola, standard koje je usklađen s najvišim kriterijima Europske unije. Ta ljepotica, koja kao da je iz nekog drugog svijeta, u zaposlenika poluraspadnutih, starih i derutnih škola, učenika i njihovih roditelja izaziva zavist. Jer, uvjeti rada, učenja i života sigurno nisu isti u jednoj i drugoj unatoč isticanju da učenici u različitim sredinama moraju imati iste startne pozicije.
– Kao da su naša djeca kažnjena. Ne mogu neke škole imati prepune kabinete najmodernije opreme, a mi ni najosnovnije stvari – kaže ravnatelj škole Željko Kovačević.
– Volio bih da našu školu obnove. Imam prijatelje koji idu u nove, lijepe škole, a u nas je sve staro i pokidano – tužno komentira jedanaestogodišnji učenik Matija.
Nastava u dvorcu
Slično je ili još gore stanje u Osnovnoj školi Vladimira Nazora u Pribislavcu. Škola je smještena u dvorcu, što bi moglo podsjetiti na bajku, ali na žalost stvarnost je sve samo ne bajkovita – dječje glave od crijepova koji padaju s krova čuvaju skele kojima se osigurava koliko-toliko siguran put do učionica. Područna OŠ Augusta Cesarca u Lozanu ima samo jednu učionicu od sedamdesetak kvadrata. Ali ni u njoj ne smiju ništa mijenjati ni obnavljati jer su podstanari. Kroz prozore ulazi kiša, a mrlje od vlage na zidovima prelijepili su različitim ukrasima i svojim radovima. I područna škola Stipernica, koja je u sastavu matične škole u Pregradi, također je podstanarka, i to u privatnog vlasnika. Nastavu u dva kombinirana odjeljenja pohađa 17 učenika od prvog do četvrtog razreda.
Još je gore stanje u područnoj školi Fra Kaje Ađića u Pleternici. Parket je crn i oguljen, klupe izrezane, stolice išarane, a kad je kišno, kroz prozore ulazi voda i razlijeva se po učionici.
Bez igrališta
Takvih je priča diljem Hrvatske još mnogo. I škole koje nisu tako derutne, svojim učenicima ipak ne mogu osigurati standarde koje uživaju njihovi vršnjaci u razvijenijim krajevima Hrvatske, a pogotovu u EU. U Hrvatskoj od 2487 zgrada u kojima se odvija nastava za osnovce samo ih 575 ima sportsku dvoranu. Ostale u najboljem slučaju imaju nekakvo igralište, a dio ni to. Iako se već godinama radi na informatizaciji škola, u njima je prema podacima Ministarstva obrazovanja 40.000 računala.
Surađivali D. Marčinković/ VLM, K. Jošt/VLM, M. Mandić, B. Bradarić/VLM, I. Beti/VLM, M. Lovrenc/VLM
Javite nam se ako vam dijete pohađa nastavu u lošim uvjetima! ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ koji debili,kao oni ne znaju koliko derutnih škola imaju. A možda i ne znaju,jer oni ništa ne vide i ne čuju i ne osječaju.