Čitatelji i uredništvo banjolučkih Nezavisnih novina proglasili su hrvatskoga predsjednika Ivu Josipovića osobom godine i time je ušao u društvo prethodno izabranih među kojima su bili i Sulejman Tihić iz SDA, Miroslav Lajčak, visoki predstavnik za BiH, Tanja Fajon, slovenska europarlamentarka. Priznanja će biti predana 6. prosinca na svečanosti u Banjoj Luci pa će to biti prilika i za ponovni susret Josipovića s Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske, iako u Uredu predsjednika nipošto ne bi željeli da susret Dodika i Josipovića zasjeni poantu događaja.
Nova stranica
– Bit će to prigoda da se okupi cijela diplomatska zajednica BiH, mnogi su veleposlanici iz Sarajeva već potvrdili svoj dolazak, kao i predstavnici multilateralnih organizacija. Pozvani su i svi državnici iz susjednih zemalja i pojedini će se sigurno odazvati, a na svečanosti će biti i predstavnici kulturnog, umjetničkog i medijskog miljea iz Sarajeva. Poenta je događanja da se pokaže kako se može napraviti zaokret i u odnosima i u komunikaciji i u retorici – kažu Josipovićevi suradnici. Već to što će na svečanosti biti i sva tri člana Predsjedništva BiH i što je i Bakir Izetbegović kao predstavnik Bošnjaka potvrdio da će doći pokazuje, tvrde, da se s vremenom može otvoriti nova stranica u odnosima između Sarajeva i Banje Luke. Stoga, tvrde u Uredu, prioritet zbivanja 6. prosinca nipošto nije susret između Josipovića i Dodika, ali nema sumnje da će izazvati pozornost. Josipović je, naime, u lipnju već bio u okolici Banje Luke i tim je posjetom podigao mnogo prašine pa reakcije neće izostati ni ovaj put.
– Za susreta u lipnju premijer Dodik ponudio je da će doći u Hrvatsku i razgovarati s izbjeglim Hrvatima iz bosanske Posavine. Treba naći datum i vidjeti gdje bi to bilo najzgodnije organizirati kako bi posjet ispunio svoju svrhu, a to je da Dodik čuje što ljudi koji su napustili svoje kuće i zemlju misle. Zbog toga će i 6. prosinca s predsjednikom Josipovićem ići skupina Posavljaka, većinom poduzetnika. Predsjednik Josipović želi svojim angažmanom podići svijest da je iz BiH otišlo 200.000 Hrvata, da oni koji su ostali loše žive i da bi bilo dobro da se nađe način njihova uspješna povratka i boljeg života u BiH. Ne treba zaboraviti da je katastarski 50 posto tog teritorija u vlasništvu Hrvata, oni su vlasnici zemlje, a na njoj sada nitko ne živi i vlada pustoš. O svemu tome treba razgovarati kako bi se olakšao život ljudima s jedne i s druge strane granice, a ujedno ispunili strateški interesi obiju strana – kažu u Uredu predsjednika.
"Promjena odnosa"
I potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac slaže se s time da treba razgovarati.
– Veoma je dobro što hrvatski predsjednik uživa povjerenje svih dijelova BiH, svih njezinih naroda. To je pretpostavka drukčije politike prema BiH i drukčijih odnosa u njoj samoj. U tom smislu vidim i nadolazeći susret Josipovića i Dodika – kaže Pupovac.
Molim Jasminu Popović da jednom zauvijek zapamti slijedeće: Hrvatski jezik - poAnta Srpski jezik - poEnta Nije teško, zar ne?