U organizaciji Srpskog demokratskog foruma i županijskog Vijeća srpske nacionalne manjine danas je u višesatnoj posjeti Požeško-slavonskoj županiji boravio predsjednik RH Ivo Josipović. Predsjednik Josipović najprije je položio vijenac na spomen-obilježje podignuto u znak sjećanja na 42 srpska civila ubijena 1991. godine između sela Jeminovac i Šnjegavić te se potom zadržao u razgovoru s mještanima tih i okolnih sela. – Vrijeme je da se poklonimo i ovim žrtvama, a svaki zločin, bez obzira s čije strane, mora biti kažnjen – istaknuo je predsjednik Josipović. Na putu prema Pakracu predsjednik se zaustavio i u Kusonjama gdje je položio vijenac ispred kapelice podignute u znak sjećanja na 21. hrvatskog branitelja koje su na tom mjestu u Domovinskom ratu ubili četnici. Razgovarao je i s predstavnicima udruge roditelja stradalih Bjelovarčana.
Sa 23 na 6 posto Srba u tom kraju
Tijekom boravka na pakračkom području Ivo Josipović sastao se i s predstavnicima srpske pravoslavne crkve, a potom je sudjelovao na javnoj tribini o aktualnom položaju srpske zajednice na području zapadne Slavonije. Prije rata, istaknuo je u uvodnom govoru zamjenik požeškoslavonskog župana iz redova srpske nacionalnosti Miroslav Grozdanić, na pakračko-lipičkom području živjelo je 22.500 Srba koji su činili 23 posto stanovništva, a sada ih je svega 4680 ili 6 posto. Obnova kuća uglavnom je završena, a najveći problemi srpskog stanovništva ekonomske su prirode – kazao je Grozdanić.
Tijekom izlaganja sudionika tribine jasno su izdvojena dva osnovna problema koja treba riješiti da bi suživot Srba i Hrvata bio bolji, a to su pronalaženje u ratu nestalih osoba i procesuiranje ratnih zločina. – Položio sam vijenac na mjestu na kojem su na okrutan način ubijeni hrvatski branitelji i na drugom mjestu gdje su stradali naši sugrađani srpske nacionalnosti. Na oba mjesta sreo sam ljude, njihovu rodbinu i prijatelje koji Hrvatsku doživljavaju kao državu u kojoj mogu zajedno živjeti i to je ono što ohrabruje – istaknuo je predsjednik Josipović. Podsjetio je potom i kako želi da Hrvatska bude pravedna država, a to podrazumijeva povratak, procesuiranje zločina, pronalazak nestalih ali i rad za sve građane, zajedničko školovanje djece srpske i hrvatske nacionalnosti i drugo.
Hrvatska traga za još 1711 osoba
Ministar Predrag Matić istaknuo je da se u Hrvatskoj još traga za 1711 osoba te da sadašnja vlada ne postavlja pitanje koje su one nacionalnosti. Gradonačelnik Pakraca Davor Huška još jednom je pozvao sve građane srpske nacionalnosti, ako mogu, da pomognu u pronalaženju 21 osobe iz logora Bučje, kao i u otkrivanju minskih polja.
>>'Prihvaćam da Bog postoji, ali moje iskustvo to nije potvrdilo'
Mali korak za coveka ali veliki korak za Srbe i Hrvate Tako se treba a sada RS i Srbija treba da uradi isto kao i Bosanci Cestitam Gosp Jovanovicu na njegovom postupku A isto tako cestitam dole na komentare srbina i hrvata - nismo svi zaguljeni