Prvi čovjek države najavio je već kako razmišlja o angažiranju volontera po modelu ministra Miranda Mrsića, a kako bi diplomantima omogućio polaganje stručnog ispita. Ideju je realizirao pa je tako Ured predsjednika objavio javni poziv za prijam polaznika na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa. Osim na web-stranici ureda, poziv je objavljen i na stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Mladi diplomanti mogu se prijaviti za radna mjesta jednog višeg stručnog tajnika, dva administrativna tajnika i četiri stručna suradnika u trajanju od 12 mjeseci. U pozivu su navedeni propisani uvjeti za prijam na stručno osposobljavanje u kojem stoji kako polaznici sa srednjom stručnom spremom ne smiju biti stariji od 25 godina, a oni sa stečenim akademskim nazivom magistra struke ili stručnog specijalista i stručnim nazivom sveučilišnog ili stručnog prvostupnika ne smiju biti stariji od 29 godina.
Osnovni uvjeti, uz posebne, za svaki od ponuđenih poslova jesu da je osoba prijavljena u evidenciju nezaposlenih osoba pri nadležnoj službi za zapošljavanje, da ima odgovarajući stupanj obrazovanja i struku predviđenu za obavljanje poslova radnog mjesta za čije se obavljanje prima na stručno osposobljavanje, da nema radnog iskustva na odgovarajućim poslovima u smislu odredbi Zakona o državnim službenicima te da za nju ne postoje zapreke za prijam u državnu službu utvrđene odredbom članka 49. stavka 1. Zakona o državnim službenicima. Odnosno, ne smiju biti osuđivani niti se protiv njih smije voditi kazneni postupak i sl.
Prijave se podnose u roku od 8 dana od dana objave javnog poziva, piše u priopćenju.
Kako je Zakon o poticanju zapošljavanja tek donesen, predsjednik Josipović jedan je od prvih koji su ideju ministra Mrsića proveli u djelo. Zakon, podsjetimo, osigurava stručno osposobljavanje mladih bez radnog iskustva bez zasnivanja radnog odnosa. Rok je od jedne do dvije godine i to uz mjesečnu naknadu od 1600 kuna. Osnovni je cilj zakona, koji je izazvao brojne kontroverze, povećati zapošljivost mladih bez iskustva, koji će uz rad pod nadzorom mentora imati plaćen radni staž i doprinose.
Kako su kritičari zakona spominjali mogućnost zlouporabe poslodavaca, predviđene su kaznene odredbe, odnosno novčane kazne od 50 do 100 tisuća kuna.
Niko te ne primorava vjerovat mi svako zivi svoj zvot po svomuvjerenju a vjerovati to se radi u crkvi