Odobrenjem jednogodišnjeg azila Edwardu Snowdenu ruska je vlada ponovno ušla u fazu zahlađenja odnosa sa SAD-om. Glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney izjavio je da, osim što je američka vlada “iznimno razočarana” ruskim potezom, SAD ozbiljno razmišlja o nedolasku na summit G-20 zakazan za jesen u Moskvi. Ako se prijetnje bojkotom domaćina summita obistine, Obama riskira svojevrsnu diplomatsku izolaciju iz kruga 20 najmoćnijih zemalja svijeta.
S druge strane, pozove li svoje europske partnere iz G-20 da se pridruže SAD-u u bojkotu, on SAD stavlja u nezavidan položaj da ga odbiju njegovi najmoćniji europski partneri.
Nakon otkrića skandala s NSA-inim globalnim prisluškivanjem europsko se odbijanje čini najizvjesnijim, što bi za SAD značilo još veći diplomatski fijasko i poniženje.
McCainove prijetnje
Poseban ton zahlađenju dao je bivši predsjednički kandidat, danas senator iz republikanskih redova John McCain. On u svom prosvjednom pismu predlaže nekoliko radikalnih poteza prema Rusiji, od kojih se možda najviše ističe prijedlog nastavka i završetka programa gradnje obrambenog raketnog štita u istočnoj Europi, zbog kojega je 2007. godine došlo do prvog najvećeg poslijehladnoratovskog zahlađenja odnosa između Rusije i SAD-a. Nadalje, McCain predlaže širenje NATO-a na istok, odnosno uključivanje Gruzije u njega. Znakovito je da McCain ne spominje Ukrajinu, nego Gruziju, što je namjerna provokacija s porukom da je 2008. godine ruska vojna intervencija u toj državi samo privremeno zadržala Gruziju u ruskoj interesnoj sferi.
Naravno, te prijetnje treba promatrati kao uobičajeno oporbeno skupljanje domaćih političkih bodova, bez većeg utjecaja na državno formiranje smjera službenih odnosa s Rusijom.
Međutim, koliko god da su McCainove prijetnje u kontekstu realnih međudržavnih odnosa irelevantne, one odražavaju stav republikanskog korpusa koji zastupa nezanemariv broj Amerikanaca sličnog načina razmišljanja. Obama mora računati čak i na taj dio javnog mijenja koji njegov eventualni odlazak u Moskvu u pojedinim medijima već sada tumači kao poraz i poniženje – “klečanje pred Putinom”.
Važno je također napomenuti da se američko zahlađivanje odnosa s Rusijom odvija u kontekstu curenja novih informacija koje novinar The Guardiana Glenn Greenwald dozirano pušta u javnost. Otkriće postojanja tzv. programa X-Keyscore, zasad najvećeg i najkompleksnijeg sustava prisluškivanja koji obuhvaća cijeli svijet, Obaminoj bi vladi ponovno moglo zadati muke, ali ne s Rusijom i Kinom, već s partnerima iz Europe.
Američko potonuće
Dovoljno je prisjetiti se kako je prije mjesec dana otkriveno da je SAD prisluškivao i nadzirao 38 veleposlanstava (europskih i drugih država), što je pregovore o stvaranju slobodne zone trgovine između EU i SAD-a (transatlantsko trgovinsko i investicijsko partnerstvo) dovelo u pitanje.
U tom kontekstu SAD se nalazi u diplomatskoj defenzivi na više fronti (EU, Kina, Rusija, Indija, države Bolivarske alijanse naroda Amerike itd.) te svaki pokušaj diplomatskog “protunapada”, kao što bi bio ovaj koji predlaže McCain, djeluje kao potez još dubljeg američkog potonuća u nepovjerenje i zahlađenje odnosa.
Pogotovo kada je usmjeren prema državi kao što je Rusija, koja je na primjeru Gruzije 2008. godine pokazala kako vodi svoju vanjsku politiku i što misli o reakcijama ostatka svijeta.
>> Snowdenov odvjetnik za Večernji: Nećemo ga izručiti SAD-u