"Jeste li, kada ste postali premijer, trošili novac od Ine za razvoj gospodarstva", upitao je Sanadera HDZ-ov Boris Kunst. Dodao je i da ga zanima je li tada gospodarstvo bilo sređeno s obzirom na to da prodaja Ine nije otvorila nova radna mjesta.
- Danas više nisam u politici pa mogu objektivnije govoriti. Pitali su me kao šefa oporbe je li trebalo privatizirati Inu. Osobno smatram da dugoročno država nije dobar vlasnik, ali da država mora zadržati utjecaj u strateški važnim industrijama. Mi smo zatekli činjenicu da je neposredno prije izbora završila privatizacija. Da je bilo snage, i ovo nije prigovor bivšoj Vladi, možda smo mogli Inu postaviti kao regionalnog igrača pa je Ina mogla kupiti neku tvrtku u srednjoj ili istočnoj Europi, kazao je Sanader.
Dodao je da je deficit bio velik, što je prirodno kod promjene vlasti.
- INA je sjajna kompanija, ima sjajne potencijale. U bivšoj državi bila je jak igrač i sada moramo učiniti sve da to ostane, skupa s Molom, kazao je Sanader.
No Kunsta je zanimalo koliko je država stvarno profitirala prodajom Ine te koliko je država uložila u njenu sanaciju. Sanader je uzvratio kako mu je teško reći kakav je odnos cost benefit analize.
- Kad smo formirali Vladu, nismo se bavili time. To je bila zadaća prošle Vlade. Nismo znali koliko je od 2000. do 2003. država uložila u Inu, ali sjećam se da su argumenti bili da su zatekli loše stanje od prethodne, Matešine Vlade i da su morali ulagati. Bila je i tema da se Ina mora riješiti nekih djelatnosti koje nisu core business Ine. Što se za to dobilo, trebalo bi napraviti analizu Račanove Vlade, kazao je bivši premijer.
- Je li u Inu uložen velik novac? Je. Koliko je novca bilo? Ne znam. Je li to bilo opravdano? Previše me pitate, kazao je Sanader dodajući da su neka sredstva uložena prije samih izbora.
- Upravljačka prava koja je tada imao Mol pasivizirala su utjecaj države, kazao je Kunst te upitao kolika bi bila šteta za državu da su išli u raskidanje ugovora. Jesu li upravljačka prava bila proporcionalna količini dionica?
- Ne znam je li to bilo opravdano? Bila bi to pogrešna poruka investitorima, stranim i domaćim, ali i loša poruka po nacionalno zajedništvo da smo raskinuli ugovor. Nije dobro da svaka sljedeća vlada raskida i mijenja ugovore i državne blagdane. Moramo naučiti poštovati kontinuitet, pa čak i kad nam se to ne sviđa. Postojale bi i financijske reperkusije. Točno je da je taj ugovor u bitnome odredio buduće događaje, kazao je Sanader.
- Ne znam zašto su prodali Inu. Iznio sam razmišljanja koja su i sada post festum, ali pitanje je je li trebalo skupiti tu nacionalnu energiju da neke strateške stvari činimo drukčije, kazao je Sanader te dodao da na pitanje je li to bio rudnik zlata za Hrvatsku može odgovoriti potvrdno. Da, bio je. Je li je trebalo prodavati? Možda nismo mogli, možda nemamo snage da skupimo nacionalnu energiju i promoviramo se vani. Možda i sad trošimo više energije na zaplitanje nogu jedni drugima - mišljenja je Sanader.
Jeste li, kada ste postali premijer, trošili novac od Ine za razvoj gospodarstva\", upitao je Sanadera HDZ-ov Boris Kunst. jako pitanje velikog intelegentnoga stupa ne zanima ga dokaz nego onako usput, sada da je rekao ne ja sam trošio too za sebe i svoju familiju i krao sam. E onda bi imali njegovo priznanje i mogli bi ga dati zatvoriti jel bi im to bio jedini i pravi dokaz... Tu se neide dokaži šta je sa ovim i oni iznosom nego jesi li kada pomišljao bludne radnje sa nekima iz Sabora - ženskim ili muškim osobama. Sada da je pozitivno odgovorio onda bi znali i za taj grijeh; ali ne i kažnjiv !!!!! navodno priča se servira se šta je zaista bilo nezna se i neče se nikada znati; jel su skrivali kao pravi pametni KOMUNISTI .. vjerovatno sa velikim razlogom se mora velika sramota skrivati od naroda ! Ili je igra skupa ta predstava bila da zadovolji EU a n domaču publiku !