novi premijer

Letta je jedini Talijan koji može ukrotiti razuzdanog Berlusconija

enrico letta
Reuters/Pixsell
03.05.2013.
u 09:30

Enrico Letta (46), čija je najmlađa vlada i s najviše žena u povijesti dobila povjerenje parlamenta 30. travnja, već je obišao tri ključna europska grada: Berlin, Pariz i Bruxelles.

Italija bi već ove godine mogla izaći iz recesije, najnovije je predviđanje OECD-a. Analiza Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj načinjena je neovisno o početku mandata premijera Enrica Lette, ali nije ni slučajnost.

Enrico Letta (46), čija je najmlađa vlada i s najviše žena u povijesti dobila povjerenje parlamenta 30. travnja, već je obišao tri ključna europska grada: Berlin, Pariz i Bruxelles. Predstavio se Europi kao političar koji zna što činiti u ekonomiji, koje su mjere moguće, a koje nisu, kako smanjiti porezni pritisak a pritom ne poremetiti priljev novca u državne blagajne, odnosno kako spojiti štedljivost i razvitak.

I, ne samo iz kurtoaznih razloga, Letta je dobio potporu Angele Merkel, Françoisa Hollandea i Joséa Manuela Barrosa. Politička stabilnost ponovno je zavladala u Italiji, ocijenio je Barroso, a to je važno za provedbu “ambicioznog programa reformi” usmjerenih k rastu na dugo razdoblje. OECD iznosi kako su mjere poduzete u zoni eura “smanjile opasnost od ekonomskog usporavanja i mogle bi pripomoći Italiji u izlasku iz recesije već tijekom 2013. godine”.

 Italija bi za vrijeme premijera Enrica Lette mogla izaći iz recesije. Dodatna je procjena i da će uz Lettu na čelu vlade razvitak započeti prije. Rođen je u Pisi, gdje je diplomirao na fakultetu političkih znanosti, a zatim se specijalizirao za pravo EU i napisao desetak knjiga u čijim je naslovima gotovo uvijek “Europa”. Enrico Letta oženjen je Giannom Fregonarom, s kojom ima tri sina (Francesco, Lorenzo i Giacomo). Gianna Fregonara (45) dugogodišnja je novinarka lista Corriere della Sera (nakon što je pratila parlament, sada je urednica rimskih stranica). Enrico je i nećak Giannija Lette, dugogodišnjeg novinara i glavnog urednika lista Tempo, koji je posljednjih 20 godina bio sivom eminencijom sastava Silvija Berlusconija, odnosno bio je podtajnikom predsjedništva vlade. Vjerojatno će mu i ta rodbinska veza pripomoći u djelovanju na čelu vlade sastavljene od ministara iz njegove Demokratske stranke, Berlusconijeva pokreta Narod sloboda i Građanske liste njegova prethodnika i ekonomskog “učitelja” Marija Montija.

Enrico Letta navijač je Milana i voli talijanske kantautore. Političku karijeru započeo je kao mladi demokršćanin, a politički učitelj mu je bio Beniamino Andreatta kojega je upoznao 1990. i kojega je u pristupnom govoru u parlamentu više puta citirao. Bio je šef Andreattina tajništva 1993. u ministarstvu vanjskih poslova za vrijeme vlade Carla Azeglija Ciampija, koji ga je zatim 1996. postavio u ministarstvu blagajne za glavnog tajnika odbora za euro. Tih godina bio je članom Talijanske pučke stranke, a 1998. godine u vladi lijevog centra Massima D’Aleme, sa smo 32 godine, postaje ministrom za europsku politiku. Postao je tako najmlađi ministar u povijesti talijanske republike. Ministrom industrije i trgovine postaje 2000. u drugoj vladi čelnika Demokratske stranke ljevice Massima D’Aleme. Na tom će položaju biti potvrđen i u vladi Giuliana Amate. U toj vladi bio je i ministrom za vanjsku trgovinu. Podtajnikom predsjedništva vlade (dakle ono što je njegov stric bio u Berlusconijevim vladama) bio je od svibnja 2006. do svibnja 2008., za vlade Romana Prodija.

Demokratska stranka (PD) nastala je 2007. spajanjem dotadašnje stranke ljevice, bivše KP, i Margherite u kojoj su bili i bivši demokršćani. Dakle, današnja Demokratska stranka sastavljena je od bivših komunista i bivših demokršćana (dio onih koji su iz povijesne Demokršćanske stranke otišli nalijevo, dok su drugi otišli nadesno s Berlusconijem). Nastankom PD-a i Letta postaje njegovim članom i ubrzo zamjenikom tajnika, Pierluigija Bersanija. Sada ga je zamijenio kao mandatar, no za razliku od Bersanija, uspio je sastaviti vladu.

>>Letta pred prvim Berlusconijevim preprekama

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije